"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce". Sztuka w służbie teologii, teologia w służbie sztuki

Data publikacji: 22.11.2023 13:29
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 18:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur" to wystawa, którą można oglądać w olsztyńskim zamku
"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur" to wystawa, którą można oglądać w olsztyńskim zamku, Autor - (tw/jm) PAP/Tomasz Waszczuk
"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur" to wystawa, która wykorzystując przykładowe dzieła sztuki średniowiecznej i nowożytnej, obrazuje dwoistość natury Chrystusa jako Boga i człowieka. Można ją oglądać w olsztyńskim zamku. 

"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur". Skąd pomysł na wystawę?

"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur" to tytuł nieprzypadkowy. Odnosi się do chrześcijańskiego dogmatu o Trójcy Świętej. Mówi on, że Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty są współistotni, czyli mają tę samą naturę. - Pomysł zrodził się z połączenia dwóch wydarzeń - zdradza w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia kuratorka wystawy Dominika Kałabun-Nakielska. 

Pierwszym była wizyta w magazynie muzeum, gdzie znajdował się średniowieczny ołtarz św. Jodoka. - Wspólnie z dyrektorem zastanawialiśmy się nad możliwością pokazania obiektu zwiedzającym. W podobnym czasie, w ramach moich studiów religioznawczych uczestniczyłam w wykładach dotyczących chrześcijaństwa wschodniego. Mieliśmy trzygodzinną rozmowę na temat pojęć związanych z teologią chrystologiczną - tłumaczy gość "Kulturalnej Jedynki".

POSŁUCHAJ

10:22

"Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur". Sztuka w służbie teologii (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Czytaj też:

Teologia w służbie sztuki, sztuka w służbie teologii

Kuratorki wystawy, Dominika Kałabun-Nakielska i Anna Malinowska, poprzez dobór dzieł sztuki chciały uświadomić zwiedzającym, jak na przestrzeni wieków kształtowały się dogmaty chrystologiczne. - Kościół w pierwszych wiekach wielokrotnie zajmował się tą tematyką podczas soborów. Czasami były to wieloletnie dyskusje na temat jednego słowa - zwraca uwagę Dominika Kałabun-Nakielska. 

Dyskusje nad relacją Chrystusa do Boga i Chrystusa do człowieka czy też dyskusje nad tym czy Jezus miał swój początek, w kolejnych latach odbijały się w sztuce. Na wystawie możemy podziwiać m.in. powszechnie znany wizerunek Piety oraz motyw ikonograficzny prezentujący Chrystusa w tłoczni mistycznej. - Motyw ten na ekspozycji ukazany jest na XVII-wiecznej desce z kościoła ewangelickiego w Bartoszycach - precyzuje Jakub Domoradzki. 

Fb/Muzeum Warmii i Mazur

Szeroki przekrój dzieł sztuki

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie prezentowane są również takie motywy ikonograficzne jak Madonna z Dzieciątkiem, Krucyfiks czy sceny męki. - To dzieła, które do tej pory przechowywane były w magazynach i które pokazujemy pierwszy raz. Mamy też muzealia, które prezentujemy po zakończeniu prac konserwatorskich, oraz muzealia eksponowane w innym ujęciu niż dotychczas - analizuje Anna Malinowska. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki 

Goście: Dominika Kałabun-Nakielska i Anna Malinowska (kuratorki wystawy)

Data emisji: 22.11.2023 r. 

Godzina emisji: 23.41

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.