Biblia drukowana w latach 1452-1455 w Moguncji przez Johannesa Gutenberga stanowi świadectwo, a zarazem symbol przełomu, jaki dokonał się w Europie dzięki zastosowaniu wynalazku ruchomej czcionki. Nowa technika umożliwiła szybszą produkcję książek, łatwiejszą wymianę informacji, przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy i popularyzacji nowych idei.
Wyjątkowe pelplińskie woluminy
Z kilkudziesięciu zachowanych do dzisiaj woluminów Biblii Gutenberga za najcenniejsze i najciekawsze uznaje się te przechowywane w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie - to dwa tomy, 641 kart zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach, oprawionych w oryginalną XV-wieczną oprawę wykonaną przez Henryka Costera z Lubeki.
Należą one do najwcześniejszych prac mogunckiego drukarza. Są wyjątkowe również z powodu... usterki. Na jednej z kart pierwszego tomu, na marginesie, odbił się kształt czcionki, która musiała wypaść z mocowania, dzięki czemu badacze zyskali źródło wiedzy na temat warsztatu Gutenberga.
Losy pelplińskiej Biblii Gutenberga były równie burzliwe, jak losy Polski. Księga została wywieziona w 1939 roku przez Warszawę, Paryż i Wielką Brytanię do Kanady. Podczas II wojny światowej znajdowała się w skarbcu Bank of Montreal w Ottawie. Do Polski wróciła w 1959 roku, nim jednak trafiła do Pelplina, przez kilka dni była eksponowana w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Czytaj także:
Pokaz "Biblia Gutenberga z Pelplina"
Od 7 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie znów można oglądać tę wyjątkową Biblię. Pokazowi towarzyszy specjalna, poświęcona średniowiecznej kulturze pisma ścieżka, prowadząca zwiedzających śladem malarskich i rzeźbiarskich wyobrażeń ksiąg, osób czytających lub piszących, a także inskrypcji o rozmaitych formach i funkcjach. To także okazja, by zobaczyć obiekty zazwyczaj niedostępne, przechowywane w Magazynie Studyjnym.
"Biblia Gutenberga z Pelplina"
7 lutego - 23 marca 2025 r.
Galeria Sztuki Średniowiecznej, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie
Pokaz Biblia Gutenberga z Pelplina dostępny jest w ramach biletu wstępu na ekspozycję stałą.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 8.02.2025 r.
Godzina emisji: 19.35
kk/kor
Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie - Jedynka - polskieradio.pl