Tymon Terlecki oczyma bliskich

Data publikacji: 12.07.2012 10:09
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 10:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Tymon Terlecki
Tymon Terlecki, Autor - Archiwum Emigracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

POSŁUCHAJ

Tymon Terlecki we wspomnieniach

- Był ostatnim przedstawicielem polskie inteligencji, takiej przez wielkie "i" – tak o krytyku i eseiście mówi Andrzej Łapicki.

Tymon Terlecki to nestor polskiej literatury emigracyjnej, krytyk literacki i teatralny, eseista i organizator życia naukowego oraz literackiego w Anglii i Stanach Zjednoczonych. O najmłodszym przedwojennym współpracowniku Leona Schillera w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej i wybitnej postaci życia emigracyjnego mówili w "Kulturze bez tajemnic” m.in. Agnieszka Koecher-Hensel, Władysław Bartoszewski i Andrzej Łapicki. W nagraniach archiwalnych wspominał go także Erwin Axer.

Łapicki nazwał Tymona Terleckiego przedstawicielem przedwojennego gimnazjum. - To ktoś, kto wie jak się zachować, kiedy założyć krawat, czy kogo w drzwiach puścić przodem. To drobiazgi, które ułatwiają życie. Jeść nożem i widelcem można ładnie, ale można też obrzydliwie. Wygodniej jest zachowywać się przyzwoicie i Terlecki był ostatnim przedstawicielem takiej właśnie inteligencji przez wielkie "i” – mówił Andrzej Łapicki.

Władysław Bartoszewski wspominał natomiast, jak poznał Terleckiego w 1977 r., kiedy pierwszy raz był w USA. - Przy kładzeniu podwalin życia kulturalnego w Londynie odegrał on rolę szczególna - powiedział Bartoszewski.

Na audycję "Kultura bez tajemnic" zaprasza Anna Lisiecka.

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.