Książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film

Data publikacji: 11.04.2014 12:01
Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 11:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jan Karski
Jan Karski, Autor - TVP/PAP/ Archiwum/Ireneusz Sobieszczuk

POSŁUCHAJ

Prof. Andrzej Żbikowski o Janie Karskim (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki prof. Andrzej Żbikowski, Jan Karski w swoim życiu spotkał się z wieloma ważnymi politykami i był powiernikiem tajemnic. Do tego doskonale znał zasady, jakie obowiązują w polityce.

Swoje doświadczenia i przemyślenia legendarny kurier Armii Krajowej umieścił w swoich książkach. W 1944 roku, po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, napisał "Tajne państwo". Jest to relacja z okupowanego kraju, opowieść o polskim podziemiu, w której Karski opisał swoje przeżycia wojenne.
Zdaniem gościa audycji "Naukowy zawrót głowy" w radiowej Jedynce prof. Andrzeja Żbikowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego, na podstawie "Tajnego państwa" mógłby powstać świetny film lub serial. - W ten sposób można opowiedzieć tę historię - twierdzi. To także - według niego - dobra propozycja dla młodych ludzi.

Wydawnictwo
Wydawnictwo Poznańskie

Z kolei w książce "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" Karski przeanalizował dzieje polityki wielkich mocarstw wobec Polski w okresie od końca I wojny światowej do układu jałtańskiego. Spoglądał na ich działania przez pryzmat strategicznych interesów i skutków, jakie miały dla naszego kraju.
Jan Karski w Radiach Wolności>>>
-  Długo nad nią pracował. Pozycja, w 1985 roku, nie spotkała się z ciepłymi recenzjami, krytycznie oceniła ją m.in. paryska "Kultura". Pisano, że Karski przestał być realistą, że przesadza. Dziś patrzymy na tę książkę inaczej - tłumaczy gość radiowej Jedynki.
W ocenie prof. Żbikowskiego opinie umieszczone przez Karskiego w "Wielkich mocarstwach..." są w dużej części aktualne do dziś. Na przykład te dotyczące rosyjskiej polityki. Karski uważał, że kraj ten, nawet jeśli wstrząsany jest problemami wewnętrznymi, na arenie międzynarodowej wciąż gra agresywnie, zupełnie odwrotnie niż USA.
Radiowa Jedynka objęła patronat nad książką  "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
Prof. Andrzej Żbikowski jest autorem biografii legendarnego kuriera. - Karski wypowiadał zdecydowane sądy, znał swoją wartość. Był niesamowicie szczodry i życzliwy. Spędziliśmy wiele czasu na rozmowach o Polsce - wspomina.

Rok 2014 został ogłoszony uchwałą Sejmu rokiem Jana Karskiego. Ta inicjatywa ma na celu m.in. przybliżenie tej postaci Polakom.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>
Jan Karski
(1914-2000) był legendarnym kurierem Armii Krajowej, który jako pierwszy przekazał zachodnim przywódcom naoczną relację o zagładzie Żydów. Jedną z osób, które spotkały się z Polakiem, był prezydent USA Franklin Roosevelt. Informacje o Holokauście Karski zdobywał osobiście, przedostając się do getta warszawskiego i obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji w USA. Zdobył doktorat z zakresu nauk politycznych na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown, gdzie przez kolejne czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe. Jednym z jego studentów był m.in. przyszły prezydent USA Bill Clinton. Równocześnie w ostatnich dwudziestu latach życia realizował "nieukończoną misję” i opowiadał o masowej eksterminacji Żydów na spotkaniach w Stanach, Izraelu i Ameryce.

Za swoją działalność otrzymał m.in. tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”, osiem polskich i zagranicznych uczelni przyznało mu doktorat honoris causa, był też kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego.

Audycję "Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska.

(Jedynka/PAP/kk/ag)

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.