Patriotyzm jest starszy od ludzkiej mowy

Data publikacji: 07.08.2014 21:11
Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 16:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Glow Images/East News
Glow Images/East News, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Dr Marcin Ryszkiewicz o patriotyzmie innych genetycznych cechach Homo sapiens (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

I także jest zapisany w genach. O nim i innych dziwnych cechach Homo sapiens mówi dr Marcin Ryszkiewicz.

Geolog i ewolucjonista w swojej najnowszej książce "Okruchy ewolucji. Tajemnice historii naturalnej" omawia wiele ciekawych opinii, zapomnianych lub zupełnie nowych. Nie brakuje tam oryginalnych pytań, np. dlaczego ludzie muszą obcinać włosy i czesać się lub czy krew przechowuje wspomnienie po dawnym oceanie.

- Pomiędzy genami a wszystkim, co nas dotyczy, jest związek - mówi dr Marcin Ryszkiewicz . - Jak przebiega selekcja genów, jak dochodzi do powstania czegoś, nie zawsze wiemy. Jesteśmy jednak bardzo obciążeni genetycznie i właśnie dlatego jesteśmy tak przedziwnym gatunkiem - opowiada w audycji "Naukowy zawrót głowy".

Wśród różnych osobliwości naszego gatunku jest i taka, że wypracowaliśmy silne więzi społeczne. - Człowiek to jakby połączenie ptaków, które tworzą związki monogamiczne, ale już nie społeczności, z mrówkami, które są społeczne, za to jest tam tylko jednak para rodzicielska - mówi gość Jedynki. - Przywiązanie rodzinne i społeczne ewoluowały, ale każda z nich w inny sposób. Dobór naturalny odrzuca moralność społeczną, a życie społeczne z kolei zakłada lojalność wobec grupy. Patriotyzm jest nam wrodzony i choć niektórzy się z niego wyzwalają, to tkwi on w naszej naturze biologicznej - mówi dr Ryszkiewicz.

Włosy to inna osobliwość człowieka. - Nie jest to pozostałość po naszych małpich przodkach, bo małpom włosy rosną tylko do określonej długości, a nasze rosną ciągle - zauważa gość Jedynki. - W jakim celu rosną, nie wiemy. Na pewno jednak możemy je obcinać dzięki temu, że mamy chwytne dłonie - dodaje popularyzator nauki.

Jak to jest możliwe, że najwyższa góra Marsa ma aż 25 km wysokości i jest 3-krotnie wyższa od Mont Everest? Dlaczego na Ziemi nie ma równie wysokich gór?Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Dorota Truszczak .

(ew/asz)

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.