Protoplasta myślenia naukowego, którego inspirowało światło

Data publikacji: 08.05.2015 09:00
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 01:09
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Robert Grosseteste jako pierwszy człowiek w średniowieczu docenił wartość nauk eksperymentalnych. Jego ważnym dziełem jest traktat "O świetle", opisujący metafizyczne koncepcje dotyczące światła jako zasady rzeczywistości
Robert Grosseteste jako pierwszy człowiek w średniowieczu docenił wartość nauk eksperymentalnych. Jego ważnym dziełem jest traktat "O świetle", opisujący metafizyczne koncepcje dotyczące światła jako zasady rzeczywistości, Autor - pixabay/domena publiczna

POSŁUCHAJ

Robert Grosseteste - protoplasta myślenia naukowego (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)

Już w XII wieku Robert Grosseteste twierdził, że ważne są fakty, a nie tylko stwierdzenie przyczyny. - Miał rację i był autorem zmiany w ówczesnym myśleniu naukowym - mówi Marcin Trepczyński.

Od czasów brytyjskiego filozofa sprawdzanie faktów i przyczyn jest nieodłączne. - Grosseteste stał się ojcem myślenia eksperymentalnego w średniowieczu przypominając, że już Arystoteles stawiał na badanie rzeczywistości. Później inni, głównie myśliciele angielscy, kontynuowali tę drogę - mówi filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Średniowiecznego filozofa najbardziej interesowały zjawiska związane z optyką. - Jego inspiracją było światło mistyczne, duchowe, ale zdecydował się "zejść na ziemię" i badał też światło, które my znamy - mówi Marcin Trepczyński.

Z audycji dowiesz się jak Grosseteste rozumiał "światłość", jaki związek miała jego myśl z Teorią Wielkiego Wybuchu i z jakich powodów przeciwstawił się... papieżowi.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Marcin Trepczyński (filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.05.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.