Kazimierz Skarżyński to postać nadal niemal nieznana w Polsce. Od 1946 roku przebywał na emigracji w Kanadzie, gdzie zmarł w 1962 roku. W czasie II wojny światowej był sekretarzem generalnym PCK, autorem pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej. W kwietniu 1943 roku, po wkroczeniu wojsk hitlerowskich na tereny Związku Radzieckiego i ujawnieniu masowych pochówków polskich żołnierzy, Niemcy zażądali, by w ekshumacji grobów uczestniczył Polski Czerwony Krzyż.
- Niemcy chcieli wykorzystać sprawę katyńską do rozbicia koalicji antyhitlerowskiej w momencie, gdy ich sytuacja na froncie zaczęła być bardzo zła. Do tego chcieli wykorzystać Polski Czerwony Krzyż, ponieważ zdawali sobie sprawę, że wyniki ich badań i ich eksperci nie będą uznani za wiarygodnych - opowiada w radiowej Jedynce Jolanta Adamska.
W audycji opowiedzieliśmy o romansie polskiego bohatera, który trwał całe życie i wyjaśniliśmy jakie warunki, w związku ze zbrodnią katyńską, wynegocjował z Niemcami Kazimierz Skarżyński.
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Maria Skarżyńska (córka Kazimierza Skarżyńskiego), Jolanta Adamska (autorka opublikowanej przez Archiwa Państwowe książki "Kazimierz Skarzyński. W imię prawdy o zbrodni katyńskiej")
Data emisji: 12.10.2015
Godzina emisji: 21.37
sm/pg
Człowiek, który odkrył przed światem zbrodnię katyńską - Jedynka - polskieradio.pl