Jubileusz skłania do refleksji nad miejscem, jakim jest Pawiak, przypomina historię i losy ludzi, którzy tam się znaleźli w czasie II wojny światowej. Ale historia więzienia zaczyna się w pierwszej połowie XIX wieku.
- Początkowo Pawiak był więzieniem przeznaczonym dla więźniów kryminalnych - wyjaśnia Joanna Gierczyńska. Więźniów politycznych zaczęto osadzać tam po 1863 roku, czyli po wybuchu powstania styczniowego. Na Pawiaku byli m.in. Romuald Traugutt, Ludwik Waryński, a w czasach międzywojennych przeciwnicy ustroju, głównie komuniści.
W trakcie wojny Pawiak był więzieniem przejściowym, skąd więźniów wywożono do obozów koncentracyjnych. Z okazji jubileuszu organizowana jest konferencja naukowa " Historia, ludzie, pamięć" przypominająca historię tego miejsca.
W audycji mówimy także o wystawie " Taniec wśród mieczów" poświęconej lekarzom, którzy pracowali na Pawiaku w czasie II wojny światowej. Zachowały się ich relacje, choć obecnie nie ma wśród nas już nikogo z tych, którzy tam pracowali. Ale przetrwały ich relacje. Dlaczego esesmani leczyli się u polskich, a nie niemieckich lekarzy? Jak przemycano na Pawiak informacje z zewnątrz? Dlaczego i kogo specjalnie zatruto tyfusem? Posłuchaj całej audycji.
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Joanna Gierczyńska (kierownik Muzeum Więzienia Pawiak), dr Maria Ciesielska (Okręgowa Izba Lekarska), Robert Hasselbush (kurator wystawy)
Data emisji: 21.11.2015
Godzina emisji: 23.34
ag/pj
Obchody 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak - Jedynka - polskieradio.pl