Zespół, który bada tajemnice mikro- i nanoświatów

Data publikacji: 19.01.2016 15:25
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 20:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nanoczęści są tak małe, że nie widać ich nawet pod konwencjonalnym mikroskopem. Dopiero mikroskop elektronowy pozwala zobaczyć koniuszek nanorobota zbliżony do ludzkiego włosa
Nanoczęści są tak małe, że nie widać ich nawet pod konwencjonalnym mikroskopem. Dopiero mikroskop elektronowy pozwala zobaczyć koniuszek nanorobota zbliżony do ludzkiego włosa, Autor - PAP/DPA/Andreas Landefeld

POSŁUCHAJ

Prof. Teodor Gotszalk o badaniach nad tym, czego gołym okiem nie widać (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

- Moją ambicją było stworzenie środowiska badawczego - mówi prof. Teodor Gotszalk, laureat programów TEAM i MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Zamierzenie to prof. Gotszalk realizuje na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie prowadzi Zakład Metrologii Mikro- i Nanostruktur.

Członkowie jego zespołu, współpracując z placówkami zagranicznymi z Niemiec i Wielkiej Brytanii (z Instytutu Fraunhofera w Dreźnie, Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Uniwersytetu w Birmingham, Imperial College London, czy National Physical Laboratory w Teddington z Wielkiej Brytanii) zaglądają do mikro- i nanoświata, mierzą i ważą siły, temperaturę i masę, projektują nanoczujniki, które wykrywają np. zapylenie w kopalniach i nowotwory we wczesnej fazie rozwoju; budują nanonarzędzia (m.in. wagi z błon grafenu), a także pracują nad metodami obróbki struktur za pomocą wiązek jonów i elektronów.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Gość: prof. Teodor Gotszalk (Politechnika Wrocławska)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 21.35

asz/tj

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.