Jest 180 milionów złotych na podniesienie kwalifikacji przez pielęgniarki i położne. Dzięki unijnym pieniądzom biały personel może dokształcić się i skończyć studia licencjackie, a potem również magisterskie. Po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Wspólnota przestała uznawać kwalifikacje tych pielęgniarek, które skończyły zaledwie licea medyczne. Przekonały się boleśnie o tym te pielęgniarki, które zdecydowały się wyjechać za granicę. Nie mogły tam pracować na takich samych stanowiskach jak w Polsce. Stąd potrzeba dokształcenia zawodowego.
Obecnie same pielęgniarki mówią, że odczuwają potrzebę zwiększenia umiejętności. Medycyna poczyniła ogromne postępy. W szpitalach pielęgniarki muszą umieć obsługiwać coraz bardziej skomplikowany sprzęt, muszą orientować się wśród nowych leków.
O tym jak można podnieść kwalifikacje i skorzystać z unijnych środków mówią: Beata Cholewka - Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia i dr Grażyna Iwanowicz-Palus - wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego i Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Położnych.
180 milionów złotych na pielęgniarki - Jedynka - polskieradio.pl