Roman Malinowski - człowiek, który chciał suwerenności

Data publikacji: 17.12.2011 18:00
Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 18:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

Roman Malinowski - człowiek, który chciał suwerenności

Spotkałem się z gen. Jaruzelskim i powiedziałem mu, że musimy stworzyć koalicję - opowiada dr Roman Malinowski, kolejny bohater cyklu "Świadkowie historii".

Roman Malinowski (rocznik 1935)doktor nauk ekonomicznych, działacz ruchu ludowego, prezes Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, marszałek Sejmu, wicepremier, bliski współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego.

Urodził się w Białymstoku. Ojciec był kolejarzem, matka, jak to wówczas było w zwyczaju, nie pracowała.Rodzice wyszli ze wsi, ale wciąż mieliśmy krewnych w białostockich wsiach. Opiekowali się mną w czasie wojny i przechowywali ojca, którego szukało NKWDopowiada na antenie Jedynki Roman Malinowski. Jak mówi Andrzej Sowa, cykl "Świadkowie historii" to spotkanie z epoką, która dla wielu już jest odległa. 

W niedzielę 18 grudnia 2011 roku o godz. 12.50 radiowa Jedynka rozpocznie nadawania wspomnień polityka w ramach cyklu "Świadkowie historii".

Roman Malinowski to człowiek, który w sposób spektakularny przyczynił się do zmiany ustroju w Polsce. Najtrafniej ocenił postawę polityka członek PSL Władysław Bartoszewski, stwierdzając: "Roman Malinowski, na czele (...) nie w pełni autentycznego w sensie swobód wewnętrznych Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, znalazł uczciwą drogę, żeby poprzeć ruch solidarnościowy, poprzeć komitety obywatelskie i usuwerennić Polskę, ku zgrozie czerwonych".

Michaił Gorbaczow, w 1989 roku sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, pytał zdziwiony Mieczysława Rakowskiego: "Czto słuczyłos s Malinowskim?".

Rok 1989 był na pewno rokiem Romana Malinowskiego. Odegrał on historyczną rolę w demontażu systemu komunistycznego. Razem z przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego Jerzym Jóźwiakiem i szefem Solidarności Lechem Wałesą doprowadził do stworzenia koalicji w Sejmie kontraktowym. Fotografia prezentująca tych trzech polityków zapowiadała nowe czasy w Polsce.

"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawany codziennie o godz. 12.50 w Programie Pierwszym Polskiego Radia. To spotkania z czasami PRL-u, który, co prawda, przeszedł już do historii, ale zarazem jest obecny w naszym życiu: żyją przecież jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani w tamtej epoce. W audycjach występują ważni uczestnicy wydarzeń: zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji. Dotychczas słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy, Wiesława Chrzanowskiego, Jana Olszewskiego, Kardynała Józefa Glempa, Stanisława Cioska oraz Józefy Hennelowej.

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.