Roman Malinowski (rocznik 1935) – doktor nauk ekonomicznych, działacz ruchu ludowego, prezes Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, marszałek Sejmu, wicepremier, bliski współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego.
Urodził się w Białymstoku. Ojciec był kolejarzem, matka, jak to wówczas było w zwyczaju, nie pracowała. – Rodzice wyszli ze wsi, ale wciąż mieliśmy krewnych w białostockich wsiach. Opiekowali się mną w czasie wojny i przechowywali ojca, którego szukało NKWD – opowiada na antenie Jedynki Roman Malinowski. Jak mówi Andrzej Sowa, cykl "Świadkowie historii" to spotkanie z epoką, która dla wielu już jest odległa.
W niedzielę 18 grudnia 2011 roku o godz. 12.50 radiowa Jedynka rozpocznie nadawania wspomnień polityka w ramach cyklu "Świadkowie historii".
Roman Malinowski to człowiek, który w sposób spektakularny przyczynił się do zmiany ustroju w Polsce. Najtrafniej ocenił postawę polityka członek PSL Władysław Bartoszewski, stwierdzając: "Roman Malinowski, na czele (...) nie w pełni autentycznego w sensie swobód wewnętrznych Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, znalazł uczciwą drogę, żeby poprzeć ruch solidarnościowy, poprzeć komitety obywatelskie i usuwerennić Polskę, ku zgrozie czerwonych".
Michaił Gorbaczow, w 1989 roku sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, pytał zdziwiony Mieczysława Rakowskiego: "Czto słuczyłos s Malinowskim?".
Rok 1989 był na pewno rokiem Romana Malinowskiego. Odegrał on historyczną rolę w demontażu systemu komunistycznego. Razem z przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego Jerzym Jóźwiakiem i szefem Solidarności Lechem Wałesą doprowadził do stworzenia koalicji w Sejmie kontraktowym. Fotografia prezentująca tych trzech polityków zapowiadała nowe czasy w Polsce.
"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawany codziennie o godz. 12.50 w Programie Pierwszym Polskiego Radia. To spotkania z czasami PRL-u, który, co prawda, przeszedł już do historii, ale zarazem jest obecny w naszym życiu: żyją przecież jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani w tamtej epoce. W audycjach występują ważni uczestnicy wydarzeń: zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji. Dotychczas słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy, Wiesława Chrzanowskiego, Jana Olszewskiego, Kardynała Józefa Glempa, Stanisława Cioska oraz Józefy Hennelowej.
Roman Malinowski - człowiek, który chciał suwerenności - Jedynka - polskieradio.pl