- 25 tys. pielęgniarek jest już na studiach pomostowych – informuje Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, kierownik Projektu.
Pogodzenie trzyzmianowej pracy w szpitalu i studiów nie jest łatwe. Najlepiej wie to Renata Bieńczak, pielęgniarka, absolwentka studiów pomostowych w ramach Projektu. – Podejmując licencjackie studia pomostowe, kierowałam się chęcią podniesienia swoich kwalifikacji, co uważam, że jest moim obowiązkiem, jako kadry zarządzającej, ale również, jako pielęgniarki – tłumaczy oddziałowa Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Obowiązek ustawicznego kształcenia wynika z ustawy o zawodzie pielęgniarek i położnych.
Gość Jedynki przyznaje, że nie było łatwo pogodzić pracy, nauki i życia rodzinnego. – Ale przy wsparciu ze strony zakładu pracy w postaci urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na czas obowiązkowych zajęć i wyrozumiałości rodziny to, co wydaje się trudne może okazać się przyjemnością – dodaje.
Rozmawiał Artur Wolski.
Więcej na temat Projektu "Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych" dowiesz się słuchając całej audycji "Naukowy zawrót głowy".
Gośćmi Artura Wolskiego byli: Beata Cholewka – dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, Kierownik Projektu, Dorota Milecka – z-ca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, Renata Bieńczak – pielęgniarka oddziałowa Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, absolwentka studiów pomostowych w ramach Projektu i Piotr Pobrotyn – dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Na kolejną audycję na temat kształcenia pielęgniarek zapraszamy do Jedynki - 3 grudnia o godz. 21.37.
Uczą się, by móc lepiej służyć - Jedynka - polskieradio.pl