Polska ma bogate zasoby węgla. Przemysłowe wystarczą na ok. 30 lat. Jednak zasoby geologiczne wskazują, że będzie to znaczniej dłużej. Węgiel od lat jest też paliwem, które w Polsce cieszy się dużą akceptacja społeczną, m.in. z uwagi na szacunek do bogatych tradycji górniczych i wydobywczych. Również dlatego w naszym kraju chcemy rozwijać nowe technologie dedykowane temu paliwu.
Celem powołania do życia Centrum Czystych Technologii Węglowych jest stworzenie wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwoju know-how dla komercjalizacji innowacyjnych czystych technologii węglowych.Jest pomysł żeby produkować z węgla paliwa płynne i gazowe. Właśnie w tym kierunki czyste technologie zmierzają.
– Polegają na większej sprawności wykorzystania węgla. Im więcej energii z węgla zostanie wykorzystane, tym mniejsza jest emisja zanieczyszczeń jak CO2. Usuwamy siarkę, jej związki, związki azotu i pyły – wyjaśnił mgr Jerzy Świądrowski
Prof. Krzysztof Stańczyk, koordynator Centrum Czystych Technologii Węglowych zapewnia, że do pojęcia czystych technologii węglowych naukowcy podchodzą szeroko, zaczynając od pozyskania węgla. - Chcemy się skupić na badaniach wielkolaboratoryjnych i pilotowych. Ich wyniki są na tyle wiarygodne dla przemysłu, że ma on ochotę zastosować je w praktyce – powiedział. Jako przykład podał technologię bezpośredniego upłynniania węgla, jego przemiany w paliwo ciekłe.
Z prof. Krzysztofem Stańczykiem i mgr Jerzym Świądrowskim rozmawiał Artur Wolski.
tj
Czyste technologie. Wycisną z węgla ile się da - Jedynka - polskieradio.pl