Jidysz - ginące dziedzictwo?

Data publikacji: 05.11.2014 11:43
Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:49
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Szyld w języku jidysz z około 1910 roku. Reklama sklepu rzeźnickiego w żydowskiej dzielnicy Toronto. Kanada.
Szyld w języku jidysz z około 1910 roku. Reklama sklepu rzeźnickiego w żydowskiej dzielnicy Toronto. Kanada. , Autor - William James Sr./Wikimedia Commons/lic. CC

POSŁUCHAJ

O historii i aktualnej pozycji języka jidysz rozmawiały dr Karolina Szymaniak i dr Joanna Lisek (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Przed wojną językiem jidysz porozumiewało się ok. 13 mln Żydów. Warszawa uchodziła wtedy za światową stolicę tego języka - co trzeci jej mieszkaniec mówił w jidysz.

Dziś to język, który znalazł się na liście ginących języków UNESCO. Od kilkunastu lat notuje się jednak wzrost zainteresowania nauką jidysz, bo język jest przecież podstawą zrozumienia kultury Żydów wschodnioeuropejskich, a ta - po latach milczenia - też przeżywa swój renesans.
Ten temat podejmujemy także w kontekście niedawno otwartej stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak narodził się jidysz, jaką pełnił rolę w diasporach żydowskich i dlaczego jest nazywany językiem matczynym? Jaka jest szansa na odrodzenie jidysz? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Karolina Szymaniak (Żydowski Instytut Historyczny, redaktorka naczelna kwartalnika "Cwiszn"), dr Joanna Lisek (pracownik naukowy Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego, literaturoznawca)
Tytuł audycji: Naukowy Zawrót Głowy
Data emisji: 03.11.2014
Godzina emisji: 21.37

(asz/ag)

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.