Michał Montaigne. Filozof na dzisiejsze czasy

Data publikacji: 27.02.2015 04:03
Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 13:23
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Kto lęka się cierpienia, cierpi już przez to, że się lęka” - napisał Michał Montaigne. Jak należy rozumieć słowa wybitnego francuskiego filozofa?
"Kto lęka się cierpienia, cierpi już przez to, że się lęka” - napisał Michał Montaigne. Jak należy rozumieć słowa wybitnego francuskiego filozofa?, Autor - Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

POSŁUCHAJ

Michał Montaigne - dlaczego warto go dziś czytać? (Z filozofią na ty/ Jedynka)

Miał szereg pomysłów na ulepszenie świata. Był kolekcjonerem doświadczeń i zwracał uwagę na ich wartość. - Od Michała Montaigne można się wiele nauczyć - mówi prof. Zofia Rosińska.

O francuskim pisarzu i filozofie mówi się, że był prawdziwym człowiekiem renesansu. Jego umysłowość odpowiadała idealnie epoce, w której żył. - Dociekliwość, podejrzliwość były to cechy znamienne dla umysłu renesansowego - mówi prof. Zofia Rosińska. Michała Montaigne zajmowała literatura, polityka, filozofia, sądownictwo. Mediował między stronami walk religijnych.
Swoje myśli spisał w kilku tomach "Prób", które współcześni przyjęli dobrze, później jednak dzieło trafiło na indeks ksiąg zakazanych. Z kolei w epoce oświecenia Jean-Jacques Rousseau czerpał z jego prac. Gość Jedynki podkreśla, że Montaigne jest postacią dialogu, a jego myśli niezmiernie ważne i dziś. Szczególnie ta, która wyjaśnia co jest potrzebne do poznania prawdy.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Zofia Rosińska, filozof

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 23.38

(sm/asz)

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.