Mobbing – SD 11.10.10.

Data publikacji: 11.10.2010 13:36
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:36
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - fot.Glow Images

POSŁUCHAJ

SD – Co możemy nazwać mobbingiem?

POSŁUCHAJ

PzJ 1 - Czy mobbing jest przestępstwem?

POSŁUCHAJ

PzJ 2 – Pani Anna - ofiara mobbingu

Co możemy nazwać mobbingiem?

- Definicja mobbingu jest trudna, a ogólna dlatego, żeby można było ją dopasować do wielu stanów faktycznych.

- Wtedy powinna się zapalić czerwona lampka, gdy czujemy się źle traktowani.

- Reagowanie na uwagi krzykiem, stałe przerywanie wypowiedzi, napastowanie przez telefon, kwestionowanie podejmowanych decyzji.

Wojciech Gonciarz z Państwowej Inspekcji Pracy: - Definicja mobbingu jest zawarta w przepisie artykułu 94 Kodeksu Pracy. Jest to rodzaj działania lub zachowania, które musi dotyczyć pracownika i polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu tego pracownika.

- Ciągłe krytykowanie wykonywanej pracy, rozsiewanie plotek, grożenie przemocą fizyczną, różnego rodzaju aluzje.

Maciej Hakowski – prawnik: - Głównie chodzi o kwestie czasu trwania tego szykanowania, jeśli to trwa kilka miesięcy i występują z dużą częstotliwością, kilka razy w tygodniu.

Waldemar Gujski – mecenas: - Częstokroć zachowanie pracodawcy, nawet niekulturalne, czasem agresywne, nie będzie mobbingiem, bo mobbing jest działaniem z jego skutkiem lub celem, jest naruszaniem godności pracownika. Toksyczny szef znęca się nad pracownikiem, ale nie po to, aby on lepiej pracował, ale aby go upokarzać, upodlać, izolować z grupy pracowników.

- Ustne groźby lub pogróżki, fałszywe ocenianie zaangażowania w pracy, zlecanie wykonania prac bezsensownych, stosowanie niewielkiej przemocy fizycznej.

Anna Kossak – psycholog: - Mobbing jest to przemoc w pracy; poszturchiwania, popychania, które się też zdarzają, obciążenie np. przekładaniem zbyt ciężkich towarów to jest też mobbing. Jest to jednak głównie mobbing psychiczny, czyli wykorzystywanie, nadmierne zarzucanie obowiązkami, nadmierne oczekiwania.

- Parodiowanie sposobu chodzenia, mówienia lub gestów, żarty i prześmiewanie życia prywatnego, zarzucanie wciąż nowymi pracami do wykonania, przesadzenie na miejsce z dala od kolegów.

Adam Sidor – prokurator: - Polskie prawo karne nie posługuje się pojęciem mobbingu, co nie znaczy, że w ogóle nie zajmuje się takim zjawiskiem, gdyż penalizuje zachowania, które mogą wchodzić w skład zjawiska mobbingu: naruszenie praw pracowniczych, znęcanie się nad osobą zależną, groźby karalne, zmuszanie do określonego zachowania, zniesławienie, znieważenie.

- Zmuszanie do wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia, traktowanie jak powietrze, nie dawanie żadnych zadań do wykonania…

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.