Taki koncert zdarza się raz na 100 lat!

Data publikacji: 21.02.2011 08:00
Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 08:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Emil Młynarski
Emil Młynarski, Autor - źr.wikipedia

POSŁUCHAJ

Spotkanie z mistrzem

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zabrzmiał utwór, którego nie wykonywano przez prawie 113 lat.

Piotr Pławner z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Kaspara Zehndera zagrał I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Emila Młynarskiego. - Zdawałem sobie sprawę, że koncert Emila Młynarskiego będzie przede wszystkim koncertem wirtuozowskim – mówił podczas "Spotkania z mistrzem” skrzypek Piotr Pławner.

Dzieło zostało ukończone w roku 1897, a w następnym przyniosło swemu twórcy jedną z pięciu głównych nagród na rozpisanym przez Ignacego Jana Paderewskiego konkursie kompozytorskim w Lipsku. 6 listopada 1898 roku wykonał je w Warszawie Stanisław Barcewicz, któremu towarzyszyła orkiestra Opery Warszawskiej pod dyrekcją samego kompozytora. Dalszego ciągu niestety nie było, na dziesiątki lat ślad po utworze zaginął.

Pomysł odnalezienia i wykonania I Koncertu skrzypcowego pojawił się podczas jednego ze spotkań Piotra Pławnera z Łukaszem Borowiczem – dyrektorem Polskiej Orkiestry Radiowej. Dzięki staraniom dyrekcji POR-u oraz pomocy wielu osób, w tym wnuczki kompozytora – Barbary Ahrens-Młynarskiej, udało się odnaleźć materiały nutowe w dalekiej Filadelfii.

Zdaniem gościa redaktora Adama Rozlacha koncert d-moll op. 11 to arcydzieło polskiej muzyki późnego romantyzmu. Przyznał, że przygotowując się do jego wykonania cały czas myślał, że jednak to będzie koncert wirtuozowski. Tymczasem okazało się, że w wielu momentach jest to koncert mocno symfoniczny, bogaty. – Druga cześć ma tak niesamowite harmonie, których ja po swojej parti bym się nie podziewał - opowiadał solista. Część trzecia to zdaniem Pławnera wirtuozerii popis skrzypka.

Muzyk zapewniał, że koncert ten ”będzie żył”. – Ja od lat powtarzam, że należy promować zapomnianą polską muzykę. Cenię kompozytorów, którzy tworzyli między Henrykiem Wieniawskim, a Karolem Szymanowskim – dodał skrzypek.

Gościem audycji była także wnuczka polskiego dyrygenta, skrzypka i kompozytora - Barbara Ahrens – Młynarska.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Spotkanie z mistrzem" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.