- Mówił, że obciążenia przeszłości trzeba znać i badać, i że nie można traktować procesu pojednania między Polakami i Niemcami jako jednorazowego wydarzenia, trzeba je pielęgnować - powiedział profesor Barcz, który był przyjacielem i dyrektorem jego biura politycznego, gdy Władysław Bartoszewski po raz drugi objął tekę ministra spraw zagranicznych.
Jan Barcz podkreślał zasługi profesor Bartoszewskiego dla polsko-niemieckiego pojednania. Zauważył, że swoją ciężką pracą i postawą stworzył on podstawę kulturowo-psychologiczną do przełamania barier w stosunkach polsko-niemieckich.
Video: Władysław Bartoszewski zmarł w wieku 93 lat
Źródło: TVN24/x-news
Jan Barcz wspominając zmarłego przyjaciela przyznał, że jego język był ostry, ale zwrócił uwagę, że Władysław Bartoszewski zawsze mówił przy tym z wielkim pozytywnym dystansem. - To nie był język jadowity, nie krzewił konfliktu, tylko wskazywał, że od polityków należy wymagać wiedzy historycznej. I zawsze mówił, że trzeba się przyzwoicie zachowywać - podkreślił Jan Barcz.
Profesor Władysław Bartoszewski zmarł w piątek 24 kwietnia w wieku 93 lat.
Polityk, działacz społeczny, pisarz i autorytet moralny. Ceniony dyplomata i historyk, uczestnik Powstania Warszawskiego i badacz prasy konspiracyjnej, także dziennikarz i publicysta.
Tytuł audycji: Świat w Jedynce
Prowadził: Michał Żakowski
Gość: prof. Jan Barcz (były ambasador RP w Wiedniu i szef gabinetu politycznego ministra Bartoszewskiego)
Data emisji: 25.04.2015
Godzina emisji: 12.15
mj/ag
Jan Barcz o Władysławie Bartoszewskim: mówił, że pojednanie trzeba pielęgnować - Jedynka - polskieradio.pl