Jak kupować odpowiedzialnie? Metka "made in China" o niczym jeszcze nie świadczy

Data publikacji: 21.10.2014 12:40
Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 10:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - linder6580/freeimages.com/cc

POSŁUCHAJ

Jak kupować odpowiedzialnie? (Cztery pory roku/Jedynka)

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że bułgarskie czy mołdawskie szwaczki zarabiają często mniej niż pracownice w Chinach.

Kupując spodnie w jednym ze sklepów w centrum handlowym najczęściej nie wiemy, gdzie i w jakich warunkach zostały one wyprodukowane. Co więcej, właściciel firmy odzieżowej, w której kupiliśmy towar również może sobie nie do końca zdawać z tego sprawę.
- Większość firm odzieżowych ma bardzo długie łańcuchy dostaw. Bardzo często firmy same nie wiedzą dokładnie, gdzie produkują. Zlecają coś, często przez pośredników, jakiejś fabryce, a ta fabryka może zlecić to następnej, a ta następnej. Zdarza się, że ta produkcja kończy się w domach pracownic - wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku" w radiowej Jedynce Joanna Szabuńko z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Na stronie e-konsument.pl można znaleźć mapę, z której wynika, że w Chinach pracownicy dostają więcej pieniędzy niż np. w Bułgarii czy Mołdawii. - W Chinach płaca pracowników wzrosła w ostatnich latach. Wynika to z rozwoju przemysłu w tym kraju. W Bułgarii, Mołdawii czy na Ukrainie pensje są niższe. Przemysł w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż poddawany jest presji azjatyckiej konkurencji - powiedziała gość radiowej Jedynki.

- Pracownice w Europie Środkowo-Wschodniej nie mają też za bardzo woli, by dochodzić swoich praw. W fabrykach pracują raczej starsze kobiety, zatrudnione dawno temu. Nie chcą one już niczego ryzykować, czekają do emerytury. W Kambodży czy w Bangladeszu w fabrykach pracują młode dziewczyny, w wieku 18-20 lat, które mają na utrzymaniu całą rodzinę - wytłumaczyła.

Co w takim razie może zrobić konsument, który chce kupować odpowiedzialnie? Warto zainteresować się tym, co kryje się za produktami, które kupujemy i wybrać te, które powstają w lepszych warunkach. - Takie informacje nie są proste do znalezienia, ale mamy możliwości - stwierdziła Szabuńko. Listę przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie firm i marek można znaleźć na stronie dobrezakupy.ekonsument.pl .
18 października w barSTUDIO w Warszawie odbędzie się debata na temat odpowiedzialnej mody. Wezmą w niej udział m.in. pracownicy fabryk odzieżowych z Kambodży.
Wysłuchaj całej audycji, którą przygotował Tomasz Michniewicz.

Audycja "Reszta świata" w każdy piątek między 9 a 10. "Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.
kk/ag

Kiermasz pod kogutkiem
Kiermasz pod kogutkiem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.