Obcy, choć nasi. Co dalej z Polakami ze Wschodu?

Data publikacji: 14.02.2014 03:21
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 20:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Reportaż "Po co nam Polacy ze Wschodu?" Katarzyny Błaszczyk (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")

POSŁUCHAJ

Debata po reportażu "Po co nam Polacy ze Wschodu?" Katarzyny Błaszczyk (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")

- Wobec tych Polaków, a jest ich wielu, mamy szczególną powinność - mówi Jacek Junosza-Kisielewski. Kto powinien pomagać Polakom ze Wschodu? Dlaczego udzielane im wsparcie jest tak małe?

Od 2012 roku kiedy finansowanie Polonii przeszło z Senatu do MSZ coraz trudniej o dotacje dla szkół  polonijnych, także dla tych wyjątkowych, działających w Polsce dla Wschodniaków. Dzisiaj chętniej dotuje się wydarzenia kulturalne i pomaga się młodej emigracji polskiej na Zachodzie.
Tymczasem młodzi ludzie polskiego pochodzenia ze Wschodu chętnie przyjeżdżają do Polski uczyć się i pracować. U nas - jak twierdzą - mają większe szanse na lepsze życie. Czy warto inwestować w Polonię ze Wschodu w dobie kryzysu demograficznego w Polsce? Jak to robić?

Reportaż "Po co nam Polacy ze Wschodu?" Katarzyny Błaszczyk zaczyna się od słów "Wschód urzędnikom śmierdzi". Czy faktycznie tak jest? - Czasami można odnieść wrażenie, że okazujemy zbyt mało wrażliwości dla Polaków ze Wschodu. Do 1989 roku temat Polaków na kresach był tematem tabu. Dzisiaj, jeśli chodzi o obecność tej problematyki w polskiej oświacie, jest ona głęboko niewystarczająca - mówi Michał Dworczyk, Fundacja Wolność i Demokracja, współtwórca Karty Polaka.

Michał Dworczyk dodaje, że statystyczny Polak nie zdaje sobie sprawy z tego, ilu Polaków pozostało na Wschodzie i jak bardzo te ziemie są związane z historią naszego kraju. - Być może stąd bierze się postawa tak małej wrażliwości - tłumaczy współtwórca Karty Polaka.
Według Jacka Junosza-Kisielewskiego, zastępcy dyrektora w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, określenie "Wschód urzędnikom śmierdzi" jest bardzo krzywdzące. - Mówimy w tym przypadku o polskiej mniejszości narodowej, której "granica przeleciała nad głową". Wobec tych Polaków, a jest ich wielu, mamy szczególną powinność - mówi zastępca dyrektora.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Po co nam Polacy ze Wschodu?" Katarzyny Błaszczyk oraz dyskusji, która odbyła się po nim.
W studiu Jedynki gościli: Jacek Junosza-Kisielewski, zastępca dyrektora w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ i Michał Dworczyk, Fundacja Wolność i Demokracja, współtwórca Karty Polaka.
Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.
sm/ag

Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.