- Historii odwrócić się nie da i każdy z nas ma takie, a nie inne początki. My, lekarze nie chcielibyśmy, by było tak, że wcześniakiem jest się całe życie, bo wiemy, że te dzieci do 2. roku życia nadrabiają wiele zaległości w stosunku do dzieci urodzonych o czasie - mówi prof. Maria Borszewska-Kornacka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak dodaje lekarz, niestety, nie zawsze życie wcześniaka przebiega szczęśliwie i zdrowo.
Profesor wyjaśnia, że wcześniactwo to bardzo rozległy termin i niejednorodna grupa dzieci. Te urodzone w 36-37 tygodniu ciąży mają niewielkie cechy wcześniactwa i bardziej przypominają noworodki urodzone w terminie. - O dzieciach urodzonych w 22-23 tygodniu ciąży mówimy, że jest to szara strefa życia. Jest je trudno uratować, wiele z nich nie przeżywa - opowiada prof. Borszewska-Kornacka.
Czy dawniej wcześniactwo było tematem tabu? Dlaczego? Posłuchaj reportażu i dyskusji, która odbyła się po nim.
Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"
Prowadził: Jerzy Zawartka
Reportaż "Wcześniakiem jest się przez całe życie": autor Magda Skawińska
Goście: prof. Maria Borszewska-Kornacka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Ewa Michalska z Fundacji Serce Dziecka, matka wcześniaka, który przyszedł na świat z wadą serca, Iwona Hotel, mama wcześniaka, 10-letniej Natalii
Data emisji: 20.11.2014
Godzina emisji: 21.10
(sm/ag)
Dzieci z szarej strefy życia. Wcześniaki - prawdy i mity - Jedynka - polskieradio.pl