Stanisław Pagaczewski (1916-1984, Kraków) - prozaik, poeta, reportażysta, autor książek dla dzieci oraz przewodników krajoznawczych.
Zadebiutował w 1933 roku na łamach krakowskiego dziennika "Czas" wierszem pt. "Wschód słońca". W następnym roku zdał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny prowadził tajne nauczanie.
Po wojnie był członkiem redakcji "Dziennika Polskiego" i tygodnika "Sport i Wczasy", pełnił funkcję sekretarza miesięcznika "Życie Nauki" i kwartalnika "Ochrona Zabytków". W latach 1954-1956 był kierownikiem działu reportażu "Tygodnika Powszechnego".
Od 1947 był działaczem i przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (późniejszy PTTK). Pisał przewodniki krajoznawcze.
Przygody profesora Baltazara Gąbki
Od 1956 roku Pagaczewski poświęcił się całkowicie pracy literackiej. Pisał - głównie reportaże i utwory dla dzieci i młodzieży - dla czasopism: "Płomyczek", "Wieści", "Kierunki. Tygodnik społeczno-kulturalny katolików", "Życie Literackie".
Jest autorem 44 odcinków programu "Piękno Polski Południowej", nadawanego przez Telewizję Polską. Współpracował też z Polskim Radiem w Krakowie, gdzie nadawano jego reportaże i słuchowiska.
W 1966 roku ukazała się pierwsza książka z cyklu przygód profesora Baltazara Gąbki pt. "Porwanie Baltazara Gąbki". Zdobyła ona ogromną popularność. Sukces książki doprowadził do powstania trzynastoodcinkowego serialu animowanego "Porwanie Baltazara Gąbki".
Studio Filmów Rysunkowych
To zachęciło autora do napisania dalszego ciągu przygód profesora Gąbki. Powstały powieści: "Misja profesora Gąbki" (na jej podstawie również powstał serial animowany) oraz "Gąbka i latające talerze". Do cyklu nawiązuje też ostatnia książka Pagaczewskiego, "Przygoda na Rodos" (1982).
Pagaczewski napisał "Porwanie Baltazara Gąbki" dla córki, Anny. - Chciałam bajkę, ale dobrą, żebym nie musiała się bać. Tata zapytał: czy może być o dobrym Smoku Wawelskim? Odpowiedziałam: no może być, tylko, żeby nic strasznego tam nie było - opisała w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze Anna Pagaczewska.
- Anna jest prekursorem tych wszystkich bajek. Ona prosiła ojca, by jej opowiadał, wymyślał bajkę na dobranoc. Ojcu zaczęło brakować konceptu. Wymyślił więc jedną, centralną postać - Smoka Wawelskiego, który codziennie miał inne przygody. Po pewnym czasie opowiadania tych historii ojciec postanowił je zbierać i pisać - wyjaśnił Tomasz Pagaczewski.
Jak powstawały bajkowe postaci i pełen aluzji świat, w którym żyją? Ile ze Stanisława Pagaczewskiego jest w Smoku Wawelskim? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu, w którym o ojcu opowiadają jego dzieci: Anna oraz Ewa i Tomasz.
Tytuł reportażu: "Stanisław Pagaczewski - Pisarz z Krainy Deszczowców"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 1.06.2020
Godzina emisji: 01.20
kk
"Stanisław Pagaczewski - Pisarz z Krainy Deszczowców" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze - Jedynka - polskieradio.pl