Historia początków Petersburga nierozerwalnie jest związana z Piotrem Wielkim. Car chciał wyraźnie zaznaczyć, że rządzone przez niego państwo jest morską potęgą. Dlatego postanowił wybudować miasto nad Bałtykiem, które wpisałoby się w ciąg portów handlowych takich, jak Hamburg, Sztokholm i Gdańsk.
Jak postanowił, tak zrobił - wybudował Sankt Petersburg, który przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto było symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. Jak się okazuje, niemały wpływ na wygląd miasta mieli Polacy, a w ciągu dwóch wieków nasi rodacy pozostawili trwały ślad nie tylko na każdej ulicy Sankt Petersburga, ale również w rosyjskiej kulturze, gospodarce i polityce.
Tego wszystkiego nasz korespondent Maciej Jastrzębski dowiedział się, spacerując po Sankt Petersburgu w towarzystwie polonijnego dziennikarza Michała Fatiejewa. Z autorem reportażu siedzieliśmy na ławeczce w kościele Świętego Stanisława Biskupa, na której siadał Adam Mickiewicz, słuchaliśmy opowieści o Polce, która stała się królową najpierw petersburskiej, a później radzieckiej estrady i wspominaliśmy polskiego kompozytora, który powinien, a jednak nigdy nie był w Sankt Petersburgu.
Tytuł reportażu: "Ocalić od zapomnienia"
Autor: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 23.20
ag
"Jak Polacy Petersburg budowali". Reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl