Rehabilitacja poprzez ruch. Reportaż "Walczymy o nasze dzieci"

Data publikacji: 03.12.2021 14:15
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy powinien wybrać dla siebie taki sport, jaki najbardziej lubi
Każdy powinien wybrać dla siebie taki sport, jaki najbardziej lubi, Autor - Glow Images/East News
Poprzez sport i aktywność fizyczną stawiają pierwsze kroki i uczą się samodzielnego życia. Mowa o podopiecznych fundacji "Handicap" z Zakopanego. Stowarzyszenie wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Pod swoją opieką ma już ponad setkę dzieci i młodzieży.     

Promowanie sportu dla osób niepełnosprawnych 

Handicap Zakopane to organizacja pozarządowa, która zajmuje się promowaniem sportu i kultury fizycznej, zwłaszcza wśród osób trwale lub czasowo niepełnosprawnych, oraz integracją sportowców o zróżnicowanych możliwościach psychofizycznych. Fundacja organizuje całoroczne i bezpłatne zajęcia sportowe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Są to zimowe i letnie treningi sportowe, zawody sportowe, obozy treningowe, rekreacyjne i turystyczne, prowadzone w integracyjnych grupach dzieci, młodzieży i dorosłych. Istotą jest zacieśnianie więzów między sportowcami, bez względu na ich możliwości psychofizyczne, a także wspólne dzielenie radości i wartości przyświecających uprawianiu sportu.


POSŁUCHAJ

19:40

"Walczymy o nasze dzieci" - reportaż Moniki Chrobak (Jedynka)

 

- Przychodzę na zajęcia z synem Łukaszem, który jest chory na Zespół Aspergera. Ma 25 lat a jego główne hobby to narciarstwo alpejskie - mówi jeden z bohaterów reportażu. - Na wiosnę mamy jechać z Łukaszem na mistrzostwa świata do Seefeld w Austrii - dodaje. 

Jak przyznaje tata Łukasza, do niedawna syn nie potrafił wykonywać podstawowych czynności. - Łukasz nie mówił, nie pisał, nie umiał jeździć na rowerze czy na nartach. (...) Na początku narciarstwo wydawało mi się to bezcelowe, ponieważ trzeba było go trzymać, żeby na nikogo nie najechał, ale teraz widzę jak z dnia na dzień jest postęp i to cieszy - zauważa. 

"Narciarz musi być wszechstronny" 

Jak podkreśla Szymon Kraciuk, trener narciarstwa alpejskiego, odpowiednie przygotowanie fizyczne jest bardzo ważne. - Trenujemy głównie wytrzymałość, szybkość. To są podstawy - przyznaje. - Wzmacniamy mięśnie poprzez różne treningi, gry zespołowe, akrobatyczne rowery. Im więcej tym lepiej dla narciarza - dodaje. 

Zdaniem mamy 17-letniego Kuby chorującego na autyzm, sport, a zwłaszcza treningi w Handicapie otworzyły chłopca na społeczeństwo. 

- Jak Kuba był mały wszyscy specjaliści, lekarze podkreślali, że będzie dzieckiem "pieluchowanym" do końca życia i nie będzie z nim kontaktu. Mówili, że będzie dziekiem wycofanym i nie będzie mówił - opowiada. - Dzisiaj Kuba fantastycznie mówi czyta, odnajduje się w społeczeństwie na tyle ile mu to pozwala jego schorzenie - słyszymy w reportażu. 

Idea dojrzała 27 kwietnia 2014 roku. Wtedy właśnie miała miejsce kanonizacja Jana Pawła II. Inicjatorką pomysłu jest Małgorzata Tlałka-Długosz, reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim, olimpijka, wielokrotna mistrzyni Polski, zwyciężczyni Pucharów Europy, medalistka Pucharów Świata, akademicka mistrzyni świata. Wciąż kocha sport wyczynowy, ma również świadomość, jak ważne dla kondycji mentalnej i fizycznej społeczeństwa są rekreacja i sport amatorski.

Treningi integracyjne szybko stały się projektem mającym na celu aktywizację oraz integrację osób, które z różnych przyczyn dysponują obniżonymi możliwościami. To jednak także walka z alkoholizmem oraz innymi uzależnieniami i patologiami. W inicjatywie bierze udział wielu wolontariuszy i sparingpartnerów, angażują się osoby z regionu Podhala.

Zobacz też:

Tytuł reportażu: "Walczymy o nasze dzieci" 

Autorka: Monika Chrobak 

Data emisji: 3.12.2021 r. 

Godzina emisji: 0.35

mg/ans 

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.