By znaleźć motywację do pracy nad związkiem. Reportaż "Warto powalczyć" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 31.05.2023 10:00
Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 10:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/mangostock
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Obecnie rozpada się niemal co czwarte małżeństwo, coraz większą część z nich stanowią związki z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Warto zawalczyć". 

Zdaniem specjalistów, wiele z tych małżeństw udałoby się uratować, gdyby tylko małżonkowie znaleźli w sobie motywację do pracy nad związkiem, nauczyli się rozmawiać o swoich potrzebach, nabyli umiejętność rozwiązywania konfliktów - po prostu skorzystali z pomocy psychoterapeuty.

- Myślę, że współczesne trendy społeczne powodują, że wiele małżeństw postrzega sytuację separacji czy rozwodu jako dość szybkie rozwiązanie sytuacji trudnych, konfliktowych - mówi Justyna Kurtyka-Chałas, psychoterapeutka. - Oczywiście są sytuacje, w których dużo lepszym rozwiązaniem jest separacja, mam na myśli sytuacje przemocowe w rodzinie, gdzie rzeczywiście, żeby tę przemoc zatrzymać, musimy doprowadzić do rozstania, po to, żeby nie doszło do jakiejś tragedii - podkreśla w reportażu. 

- Terapia to jest długi i żmudny proces związany z dotykaniem bardzo trudnych obszarów życia, trudnych emocji i uświadomienia sobie tego, jak nasz styl komunikowania i nasze schematy emocjonalne wpływają na chociażby komunikację w rodzinie - mówi psychoterapeutka. 

Jak wygląda doświadczenie małżeństwa, które skorzystało z terapii? Na czym polega praca z psychologiem? Czy warto w ogóle podejmować walkę, gdy zapadła już decyzja o rozwodzie? O tym w reportażu. 


POSŁUCHAJ

22:07

"Warto powalczyć" - reportaż Jakuba Tarki

 

---

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Posłuchaj też:

Tytuł reportażu: "Warto zawalczyć"

Autor: Jakub Tarka 

Data emisji: 31.05.2023 

Godzina emisji: 23.10

ans

Muzyczne spotkania
Muzyczne spotkania
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.