Ceramika mirostowicka wraca do łask. Reportaż "Pozostała pamięć" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 14.06.2023 07:30
Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 11:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zestaw wyprodukowany w zakładach ceramicznych Mirostowice
Zestaw wyprodukowany w zakładach ceramicznych Mirostowice, Autor - Shutterstock/GRACIELLADEMONNE
Radosław Rudziński jest kolekcjonerem i miłośnikiem ceramiki mirostowickiej. To artystyczne rzemiosło było przez lata bardzo ważne dla społeczności Mirostowic Dolnych. Bohater reportażu Marzeny Wróbel-Szały stara się zachować pamięć o dawnych czasach. Jego kolekcja liczy już kilka tysięcy przedmiotów i nadal się powiększa. Zadbał też o promocję swojej pasji w internecie.

Lista miłośników mirostowickiej ceramiki stale się powiększa. Celem pana Radosława jest stworzenie i udostępnienie zwiedzającym Muzeum Mirostowickich Zakładów Ceramicznych.

POSŁUCHAJ

24:03

"Pozostała pamięć" Marzena Wróbel-Szała (Reportaż w Jedynce)

Mirostowickie Zakłady Ceramiczne powstały w 1877 roku. Początkowo produkowały cegły klinkierowe. Jednak z czasem poszerzono ofertę o ceramikę budowlaną, elementy ceramiczne fontann, kominków, portali, pomników i okładzin ceramicznych ścian.

W 1895 na wystawie w Lubece zakład otrzymał złoty medal. Już w latach 60. rozpoczęto produkcję wyrobów porcelitowych i ceramicznych. Zatrudniono projektanta ceramiki użytkowej Eryka Figla, który wykształcił liczne grono uczniów.

Jesienią 1991 wojewoda zielonogórski postawił zakłady w stan likwidacji. W 1992 ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa. Blisko pół tysiąca pracowników straciło pracę, a zakład popadał w ruinę. Pozostała pamięć.

Mirostowickie Zakłady Ceramiczne/Youtube

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyła wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samym sobą wreszcie.

Tytuł reportażu: "Pozostała pamięć"

Autorka: Marzena Wróbel-Szała

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 23.10

kh


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.