„Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”
To nazwa projektu, który przez kilka lat realizowali badacze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Analizy warunków turystycznych nad Bałtykiem i pomiary zanieczyszczenia powietrza pozwolą wykorzystać ich wyniki w usprawnieniu niektórych działań i kierunków rozwoju, szczególnie na poziomie regionalnym.
W projekcie chodziło przede wszystkim o odpowiedź na pytanie: na ile zmiany klimatu są widoczne i jak one wpływają na poszczególne sektory gospodarki i na społeczeństwo – mówi kierownik projektu Danuta Limanówka.
Jednym z zadań projektu było badanie Bałtyku
Jak tłumaczy dr Ewa Jakusik z Centrum Monitoringu Klimatu Polski: – Zwracaliśmy uwagę na aspekty życia, na turystykę, na infrastrukturę portową. Zwiększająca się roczna suma godzin ze słońcem oraz wyższa temperatura powietrza sprzyjają wzrostowi atrakcyjności i wypoczynku nad polskim morzem. Piękny maj, czerwiec, wrzesień, październik i wydłużenie sezonu turystycznego oraz rozszerzenie oferty turystycznej może poprawić sytuację społeczno-gospodarczą kraju. Spadek bezrobocia jest zauważany w tych okresach w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. Natomiast badanie zjawisk ekstremalnych może posłużyć do ograniczenia pewnych działań. Wiedząc o zagrożeniach, kiedy społeczeństwo będzie ostrzeżone, straty mogą być zdecydowanie mniejsze.
Badano też zanieczyszczenia pyłowe
Warunki meteorologiczne w ok. 70 procentach determinują jakość powietrza – twierdzi Leszek Ośródka z Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza. Tak zwana ładna pogoda jest dla jakości powietrza niedobra, zarówno zimą jak latem. W dużych miastach, szczególnie Polski południowej, w Krakowie, aglomeracjach Górnego Śląska czy w kotlinach górskich, często dochodzi do dużej kumulacji zanieczyszczeń, głównie zanieczyszczeń pyłowych.
W Raciborzu w ramach projektu „Klimat” udało się zakupić aparaturę, monitorującą zanieczyszczenia pyłowe. Służy ona dwóm celom: jeden stricte naukowy, a drugi praktyczny. Badania są przydatne dla ekologów, ale i dla polityków, zajmujących się ochroną powietrza, żeby wskazać źródła i przyczyny zanieczyszczeń.
Badacze z IMiGW prowadzić będą badania nad zmianami klimatu do listopada 2017 roku.
Przygotował: Patryk Michalski
Goście: dr Ewa Jakusik, Danuta Limanówka, dr Leszek Ośródka z IMiGW
Data emisji: 28.02.2015
Godzina emisji: 7.45
ut
Wpływ zmian klimatu na życie ludzi - Jedynka - polskieradio.pl