Teatr Polskiego Radia to instytucja licząca sobie prawie sto lat. Muzeum, które od ponad miesiąca istnieje w Baranowie Sandomierskim, powstało dzięki pasji i zainteresowaniu problematyką słuchowisk teatru radiowego. - Jednym z pomysłodawców powstania muzeum jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie jego miłość do tych słuchowisk - przekonuje Wojciech Ramus, dyrektor placówki.
Burmistrz Baranowa Sandomierskiego, Marek Mazur, przyznaje, że otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia było dla miasta niecodziennym wydarzeniem. Udział w uroczystości wzięli m.in. Piotr Fronczewski, Magdalena Zawadzka czy Emilia Krakowska. - To było wydarzenie, które później odbiło się pozytywnym echem w naszym powiecie, w naszej gminie - mówi gość audycji i dodaje, że cała społeczność Baranowa ma nadzieję, iż muzeum na stałe wpisze się w krajobraz turystyczny miasta.
Przede wszystkim edukacja
W sezonie zimowym miejsce funkcjonuje na specyficznych zasadach. Jego podwoje otwierane są dla zwiedzających po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu. Na co dzień czynne będzie w sezonie letnim. - To Muzeum otwarte jest na współdziałanie z nauczycielami, z instytucjami kultury. Chcemy wspólnie tworzyć edukację opartą o słuchowiska teatru radiowego, ale też przypominać dorobek Teatru Polskiego Radia - wyjaśnia Wojciech Ramus. Realizacji tego ostatniego celu, służą m.in. sale poświęcone cyklicznym słuchowiskom takim jak "W Jezioranach" czy "Matysiakowie".
Są to makiety wiernie odwzorowujące życie przed sześćdziesięciu laty. - Chcemy unaocznić, jak kiedyś wyglądały miejsca, w których te słuchowiska się toczyły. Jak wyglądała wieś polska w latach 60. i 70., jak wówczas wyglądały miasta. W tych pomieszczeniach można też zobaczyć, jaki klimat towarzyszył powstawaniu powieści radiowych - dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia. Przygotowana w Baranowie Sandomierskim ekspozycja jest również próbą pokazania, że znane i lubiane słuchowiska nadal są ważnym elementem polskiej kultury.
Zobacz też:
Na początku zawsze jest słowo
Drugą godzinę audycji, zakończył komentarz Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia. - Marzyłem o stworzeniu miejsca, które będzie myśleć o przeszłości i opowiadać współczesnym o tym, co działo się przez prawie sto lat w sztuce radiowej. O tym, jacy genialni ludzie to tworzyli, by pamięć o nich nigdy nie przygasła, by byli obecni, tak jak są obecni tutaj, we współczesnych studiach - wyjaśnia Janusz Kukuła. Jednocześnie gość zwraca uwagę na to, jak ważną kwestią jest miejsce. - W Warszawie nie udawało się niczego zrobić. Wędrowałem po całej Polsce, nie spotykało się to z życzliwym przyjęciem. Aż do chwili, w której spotkałem burmistrza Baranowa Sandomierskiego. Jemu z kolei ten pomysł bardzo się spodobał. Tak to się zaczęło - nie kryje dyrektor Teatru Polskiego Radia.
YouTube/Polskie Radio
W audycji słuchaliśmy również głosu Gustawa Holoubka, a w trzeciej godzinie "Muzyki Nocą" odwiedziliśmy dom państwa Matysiaków.
Tytuł audycji: Muzyka nocą
Prowadzi: Ewa Heine
Gość: Wojciech Ramus (dyrektor Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim), Marek Mazur (burmistrz Baranowa Sandomierskiego)
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 0.00-3.00
mg
Z wizytą w Muzeum Teatru Polskiego Radia - Jedynka - polskieradio.pl