To oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym w Pradze. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed tragicznym zdarzeniem Olga wysłała do lokalnych gazet list, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: "Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę".
- Olga była nonkonformistką, nie potrafiła dostosować się do ram, w jakie społeczeństwo próbowało ją wtłoczyć. Była lesbijką, co w latach 70. XX wieku nie mogło spotkać się ze zrozumieniem. Próbowano ją na siłę utemperować, co było nie do wykonania. Była też intelektualistką. Czuła się odrzucona i inna. Nikt nie wyciągnął do niej ręki - tłumaczyła Michalina Olszańska.
Film "Ja, Olga Hepnarova" był prezentowany w programie sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Data jego polskiej premiery nie jest na razie znana.
Z nagrania audycji można się również dowiedzieć, na czym polegał manifest społeczny Olgi Hepnarovej oraz dlaczego film ten stoi w opozycji do "Córek dancingu", w którym Michalina Olszańska zagrała jedną z głównych ról. Prezentujemy także wypowiedź reżysera Tomasza Wasilewskiego nt. "Zjednoczonych Stanów Miłości" - za scenariusz do tego filmu 35-letni twórca został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale.
Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadzi: Joanna Sławińska
Gość: Michalina Olszańska (aktorka)
Data emisji: 22.02.2016
Godzina emisji: 17.13
Film "Ja, Olga Hepnarova". Krzyk rozpaczy w samotności - Jedynka - polskieradio.pl