Rocznica protestów na Majdanie. Jak pomóc Ukrainie?

Data publikacji: 29.11.2014 10:20
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 00:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ukraina walczy z agresją potężnej sąsiedniej Rosji i z systemem, który ludzie chcą zmienić, by w końcu wyrwać się z objęć świata postsowieckiego
Ukraina walczy z agresją potężnej sąsiedniej Rosji i z systemem, który ludzie chcą zmienić, by w końcu wyrwać się z objęć świata postsowieckiego, Autor - PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

POSŁUCHAJ

Prof. Leokadia Oręziak, prof. Magdalena Środa i kulturoznawczyni Julia Laszczuk o sytuacji na Ukrainie i przemocy wobec kobiet (Sterniczki/Jedynka)

- Ukraina jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej i wymaga pomocy międzynarodowej. Jest jakaś pomoc organizowana, ale ocenia się, że będzie ona daleko niewystarczająca w stosunku do tego, czego Ukraina potrzebuje - mówi w radiowej Jedynce prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH.

Ukraińcy obchodzili 21 listopada pierwszą rocznicę Euromajdanu, masowych protestów, po których - jak twierdzą - stali się prawdziwym narodem. Przywróciły one ludziom godność i obaliły dyktatora, lecz doprowadziły do wojny i utraty części kraju.

Prof. Leokadia Oręziak mówi, że to są ogromne dylematy, jak wspierać kraj, który potrzebuje ogromnie dużo pieniędzy. - Jak możemy pomagać krajowi, w którym jest taka ogromna nierównowaga, i gdzie istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie pieniądze zostaną przechwycone przez oligarchów - mówi gość "Sterniczek".

- Nieuchronnie Ukrainę może czekać niewypłacalność, a skoro klasa posiadająca nie jest w stanie i nie chce się przyłożyć do ratowania państwa, to nie widać żadnego rozwiązania - dodaje prof. Oręziak w radiowej Jedynce.

Prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW) podkreśla z kolei, że wsparcie dla Ukrainy ze strony Polski jest bardziej symboliczne niż realne. - Jesteśmy bardzo dobrzy w gestach symbolicznych. Jesteśmy po prostu mistrzami świata. Potrafimy dobrze zaśpiewać, potrafimy wesprzeć, wysłać polityków i manifestować - ocenia.

Zdaniem profesor Środy, choć gesty są również bardzo ważne, "istnieje duża rozbieżność między symboliką, a tym, co tak naprawdę możemy zrobić dla Ukrainy". Zdaniem gościa Jedynki należy się zastanowić, w jaki sposób możemy wesprzeć Ukrainę przez działania międzynarodowe i dyplomatyczne w ramach Unii Europejskiej.

Julia Laszczuk, kulturoznawczyni i ukraińska działaczka społeczna ocenia, że Polska pomagając Ukrainie "robi wszystko, co może". - Tak, prawdę mówiąc, najbardziej nas wspiera w tej walce o wolność i swobodę. Dla nas te symboliczne gesty są bardzo ważne, tak samo jak ważne jest, żeby dać Ukrainie wsparcie i pokazać, że nie jest sama - podkreśla gość "Sterniczek".

- Byłam na Majdanie od drugiego dnia i zawsze widziałam polskie flagi. Ważne jest, że Polacy nadal nas wspierają, co znaczy, że nie stracili wiary w Ukraińców i w rewolucję godności -

Sterniczki rozmawiały także o problemie przemocy wobec kobiet.  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: prof. Leokadia Oręziak (Katedra Finansów Międzynarodowych SGH), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Julia Laszczuk (kulturoznawczyni, ukraińska działaczka społeczna)

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 10.15

(kh/ag)

Motywy
Motywy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.