W tej ustawie znalazł się zapis, że do 30 czerwca 2016 roku ma być przeprowadzona innego typu reforma i władze mediów publicznych będą sprawować osoby wyłonione przez Radę Mediów Narodowych.
Bogusław Chrabota zwrócił uwagę, że obecną ustawę oraz tzw. dużą ustawę medialną tworzą zarówno politycy, jaki i dziennikarze. - Rodzi się pytanie, czy dziennikarze są kompetentni do napisania ustawy - pyta gość radiowej Jedynki. Jego zdaniem mediom publicznym od dawna należała się reforma i dziwne, że nie podejmowały jej poprzednie ekipy rządzące. - Natomiast ten tryb podejmowania zmian i ta wizja mediów publicznych wydaje mi się nieco chybiona - przyznaje.
Tomasz Sygut wyjaśniał, że bolączką Telewizji Polskiej jest sposób finansowania oraz opinia, że telewizja publiczna jest pod wpływem polityków. - Jeżeli nadchodzi dobra zmiana, to ja chciałbym, żeby ona niosła odpowiedź na te dwie bolączki - mówi dziennikarz.
Janina Jankowska jest zdania, że dziennikarze nie powinni brać udziału w tworzeniu ustawy medialnej. Jest też krytyczna wobec sposobu jej procedowania. Uważa, że zapowiadana wymiana personalna w mediach jest błędem. - To wytworzy nowe konflikty i złą atmosferę w radiu i w telewizji - przewiduje publicystka. Posłuchaj całej debaty.
Tytuł audycji: Debata dnia
Prowadzi: Przemysław Szubartowicz
Goście: Janina Jankowska (publicystka od wielu lat związana z Polskim Radiem), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Tomasz Sygut (były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej)
Data emisji: 7.01.2016
Godzina emisji: 16.26
ag/bch
Rozpoczęła się wielka rewolucja w mediach publicznych - Jedynka - polskieradio.pl