W ocenie Wojciecha Kolarskiego "Historię Roja" należy postrzegać jako część zjawiska. - Mamy do czynienia z autentycznym oddolnym ruchem, który można uznać za przejaw społeczeństwa obywatelskiego. To, co się dzieje wokół 1 marca, to oddolny ruch, fenomen. W ostatnich latach ta historia stała się ważna dla młodego pokolenia – podkreśla.
Według profesora Krzysztofa Komorowskiego kluczowe pytanie zarówno w rozmowie o filmie, jak i o Żołnierzach Wyklętych powinno brzmieć: czym był rok 1945 dla Polski. - Zwycięstwem? Czy to była klęską sprawy polskiej? - dopytuje prof. Komorowski. Jego zdaniem brak odpowiedzi na to pytanie może powodować rozdwojenie jaźni u młodych ludzi. - Jeśli to było zwycięstwo, to po co była ta walka? - podsumowuje, przypominając, że "Historia Roja" ukazuje tylko mikrocząstkę konspiracji niepodległościowej.
Czy i jak należy mówić o postaciach kontrowersyjnych wśród Żołnierzy Wyklętych? Jak powinniśmy uczyć o polskiej współczesnej historii? Czy "Historia Roja" na nowo zapoczątkuje dyskusję o polskim romantyzmie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Tytuł audycji: Debata dnia
Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska
Goście: prof. Krzysztof Komorowski (historyk wojskowości z Wojskowej Akademii Technicznej, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa), Wojciech Kolarski(podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta), Sylwia Krasnodębska (Gazeta Polska Codziennie)
Data emisji: 7.03.2016
Godzina emisji: 16.25
gs/mm
Czy "Historia Roja" ukazuje złożoność polskiej historii? - Jedynka - polskieradio.pl