Czy nowa ustawa ukróci samowolę komorników?

Data publikacji: 16.06.2016 18:55
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 19:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Od lewej:  Krzysztof Kajda, dr Barbara Błońska i Marek Mądrzejewski
Od lewej: Krzysztof Kajda, dr Barbara Błońska i Marek Mądrzejewski, Autor - Wojciech Kusiński

POSŁUCHAJ

Eksperci o założeniach do nowej ustawy o komornikach (Debata Jedynki)

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstaje projekt nowej ustawy o działalności komorników. Ma ona zapobiec patologiom, do których dochodziło dotąd podczas egzekucji komorniczej, np. gdy komornik zajął ciągnik należący do sąsiada dłużnika.

W myśl projektowanej ustawy minister sprawiedliwości będzie mógł zawiesić lub usunąć komornika ze stanowiska, a prezes sądu rejonowego - odsunąć go od czynności komorniczych na 30 dni, a potem wnioskować o jego odwołanie. Co więcej, gdy prezes sądu, mimo ważnych powodów, zaniecha takich kroków, może być pozbawiony stanowiska. Czynności komornicze mają być też nagrywane, a asystujący policjanci będą mogli włączać się w sprawę.

Dr Barbara Błońska przyznaje, że do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi na działania komorników, jednak najczęściej nie dotyczą kwestii objętych projektem ustawy. - Sytuacje, gdy zajmowana jest rzecz należąca do sąsiada, są na tyle rzadkie, że gdy się zdarzają, pisze o nich prasa. To, na co najczęściej skarżą się obywatele, to zbyt niska wycena nieruchomości podczas licytacji - wyjaśnia. Podkreśla też, że na komorników równie często skarżą się dłużnicy, jak i wierzyciele. - Dużo jest skarg wierzycielek alimentacyjnych, które są absolutnie pewne, że komornik działa zbyt mało sprawnie i nie jest w stanie zapobiec ukrywaniu majątku.

Sceptycznie do projektu nowej ustawy odniósł się także komornik sądowy Tomasz Fornalski. - Zdaniem naszego środowiska proponowane założenia w większym stopniu chronią dłużnika aniżeli prawo wierzyciela, który ma w ręku wyrok sądowy, do odzyskiwania należności - wyjaśnił. Jednocześnie dodał, że komornicy nie są przeciwni zwiększeniu kontroli nad ich działalnością.

Krzysztof Kajda z Konfederacji Lewiatan odniósł się natomiast do kwestii likwidacji "hurtowni komorniczych", czyli kancelarii, które przyjmowały nawet po kilkaset tysięcy spraw rocznie. - W kwietniu zeszłego roku została uchwalona nowelizacja, która absolutnie wyeliminowała możliwość istnienia "hurtowni" - podkreślił. Dodał także, że to, co podoba mu się w projekcie nowej ustawy, to przejście na akta elektroniczne od 1 stycznia 2020 roku.

Projekt nowej ustawy zakłada także ograniczenie kompetencji asesorów. Jak te rozwiązania skomentowali eksperci? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Goście: dr Barbara Błońska (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), Tomasz Fornalski (komornik sądowy, Sąd Rejonowy w Krasnymstawie), Krzysztof Kajda (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 17.25

mg/mc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.