Czy w ciągu 16 lat zdążymy usunąć z dachów azbest?

Data publikacji: 29.08.2016 19:00
Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 19:37
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Goście audycji (od lewej): Łukasz Kapuściak i Marcin Podgórski
Goście audycji (od lewej): Łukasz Kapuściak i Marcin Podgórski, Autor - Jacek Konecki/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Do 2016 roku Polska ma czas na usunięcie eternitu z dachów. Czy zdążymy? (Debata Jedynki)

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej Polska do 2032 roku powinna pozbyć się dachów i izolacji z domieszką azbestu. Z raportu NIK wynika jednak, że przy dotychczasowym tempie prac z problemem będziemy borykać się jeszcze... 200 lat!

Materiałem budowlanym zawierającym azbest jest eternit, który był bardzo popularny w czasach PRL. Te trwałe i tanie płyty powodują pulicę i raka płuc, największy problem z ich usuwaniem ma Województwo Mazowieckie.

- Jeżeli popatrzymy na ilość wyrobów zawierająchc azbest, które jeszcze zalegają na budynkach, to na Mazowszu jest to duża skala. Ale jest to też największy region zamieszkany przez 5 mln ludzi - mówi Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. - Prawdą jest, że tempo usuwania azbestu jest niezadowalające, ale usuwanie tego materiału kosztuje - przyznaje.

Środkami na usuwanie azbestu dysponują województwa, z których pieniądze płyną do gmin. Prywatni właściciele otrzymują dotacje na zdjęcie azbestu, ale nie na położenie nowego dachu - stąd niechęć wielu osób do usuwania szkodliwego materiału.

Z problemem dobrze radzi sobie Grodzisk Mazowiecki. - Wszystko wskazuje na to, że do 2032 roku zdążymy z pozbyciem się tego rakotwórczego odpadu - mówi Łukasz Kapuściak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób gminie udaje się działać tak skutecznie.

Z kolei Agnieszka Plich z Federacji Zielonych "Gaja" przyznaje, że 30 proc. gmin nie wykazuje żadnej aktywności w pozyskiwaniu środków na walkę z azbestowymi dachami.

Goście audycji dyskutują także o tym, dlaczego od 2003 roku usunięto zaledwie 6,6 proc. wyrobów z eternitu, wydając 43 proc. środków przeznaczonych na ten cel.

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Agnieszka Plich (Federacja Zielonych "Gaja"), Marcin Podgórski (Departament Gospodarki Odpadami Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego) i Łukasz Kapuściak (Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 17.25

mg/kul

Blok wyborczy
Blok wyborczy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.