Zdaniem gościa "Debaty Jedynki", uwzględniając ogromne trudności, w jakich powstawał, i presję środowiska, aby nie powstał, jest to film "ledwie dobry". Krzysztof Kłopotowski powołał się przy tym na wywiad z Antonim Krauze w "Dzienniku Gazecie Prawnej". - Ten wstrząsający wywiad pokazuje, jak wielką cenę zapłacił za ten film. Wskazywanie w tej sytuacji na braki warsztatowe wydaje się być rzeczą drugorzędną. Nie to jest najważniejsze w filmie - powiedział krytyk filmowy.
Zdaniem Piotra Zaremby film Antoniego Krauze nie jest o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku, ale o mechanizmie, który miał miejsce przed katastrofą. - To było parę lat rozmaitych manipulacji, wrzutek, preparowanych newsów i zaprzeczeń niektórym wydarzeniom. Nawet gdyby założyć, że Krauze nie ma racji w finałowej scenie, to wszystkie manipulacje pozostają, tak się działo - powiedział dziennikarz.
Natomiast Robert Walenciak przyznał, że film powinien był powstać. – Miejmy jednak świadomość, że jest to publicystyka polityczna. Jest to też okrzyk pewnej grupy politycznej, szerszej niż PiS. Przedstawia ona swój punkt widzenia i nie przeszkadza mi to. Będzie mi natomiast przeszkadzało, kiedy wycieczki szkolne będą prowadzane na ten film - powiedział publicysta. Jego zdaniem film nie powinien indoktrynować, a młodzież powinna być od niej wolna.
W burzliwej dyskusji goście Jedynki mówili m.in. czy zasadna jest teza o wybuchu na pokładzie Tu-154, a także o recenzjach, które pojawiły się w prasie po uroczystej premierze filmu oraz o roli badań naukowców dotyczących katastrofy smoleńskiej.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: Krzysztof Kłopotowski (TVP Kultura), Piotr Zaremba (wSieci), Robert Walenciak (Polskie Radio)
Data emisji: 9.09.2016
Godzina emisji: 18.47
tj/mc
Film "Smoleńsk" na ekranach kin. "To publicystyka polityczna" - Jedynka - polskieradio.pl