- Zwierzęta mają cechy zwierząt, w zależności od konkretnego gatunku. Oczywiście zajmujemy się i opiekujemy nimi jako ludzie, bo takie jest nasze działanie. Natomiast człowiek ma zupełnie inne cechy. Chcemy poznać konkretny gatunek zwierząt, dowiedzieć się jakie ma predyspozycje, co jest dla niego dobre, co złe. Zootechnik nie nadaje cech ludzkich zwierzętom - tłumaczyła dr Martyna Batorska z SGGW.
Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt nie ma nie ma żadnych wątpliwości, że zwierzęta są świadome. - Na targu w Skaryszewie konie cierpią. Cierpią podczas transportu, nie mogą się napić, mimo teoretycznie zapewnionego dostępu do miejsc pojenia zwierząt. Cierpią, gdy muszą stać na samochodzie kilka godzin czekając aż targ zostanie otwarty. Targ w Skaryszewie nie jest jedynym. Osobiście byłem na wielu targach, które były jeszcze pod mniejszym nadzorem inspekcji weterynaryjnej i zwierzęta były w gorszym stanie - alarmował Wyszyński.
- Wyrwanie każdego zwierzęcia, nie tylko konia, z jego środowiska macierzystego jest stresem dla tego zwierzęcia. Natomiast nie widzę reakcji zwierząt będących na targu w Skaryszewie, które by wskazywały, że to cierpienie jest nie do zniesienia, czy że ten ból jest nie do zaakceptowania. Jest to stres, który towarzyszy przemieszczaniu zwierząt z jednego miejsca do drugiego - oceniał Jacek Hebda ze związku hodowców koni.
Czy mięso końskie ma rzeczywiście wyjątkowy skład, czy każdy polski koń może skończyć w rzeźni i o czym świadczy fakt,że 69 procent Polaków jest przeciwnych przeznaczaniu koni na mięso? O tym także dyskutowali goście Witolda Gadowskiego.
Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Witold Gadowski
Goście: Cezary Wyszyński (Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt), dr hab Martyna Batorska (SGGW), dyr. Jacek Hebada (Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie)
Data emisji: 6.03.2017
Godzina emisji: 17.26
ab/mc
Kontrowersje wokół targów końskich w Skaryszewie - Jedynka - polskieradio.pl