W jakiej kondycji jest dziś polska armia?

Data publikacji: 21.04.2017 18:52
Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 19:08
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Zostań Żołnierzem RP". Gen. Artur Dębczak: do tej pory udało się skrócić służbę przygotowawczą
"Zostań Żołnierzem RP". Gen. Artur Dębczak: do tej pory udało się skrócić służbę przygotowawczą, Autor - De Visu/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Dr hab Romuald Szeremietiew, gen. Waldemar Skrzypczak i gen. Stanisław Koziej o sytuacji wokół szefa MON (Debata Jedynki)

Czy powszechnie głoszona przez opozycję wizja zapaści polskiej armii ma realne uzasadnienie? Czy domaganie się przez opozycję dymisji Antoniego Macierewicza ma służyć polskiej obronności, czy raczej przeciwnikom Prawa i Sprawiedliwości? O tym dyskutowali goście Marka Mądrzejewskiego.

- Polityka personalna ministra Macierewicza nie jest przemyślana do końca - oceniał gen. Waldemar Skrzypczak. - Nie ma strategii personalnej w armii. To co się dzieje, ma raczej charakter lustracji. Minister pozbywa się ludzi najlepiej doświadczonych, wyszkolonych, przygotowanych, zdolnych do dowodzenia na poziomie strategicznym i strategiczno-operacyjnym. Pozbycie się tego potencjału spowoduje, że armia nie będzie miała zdolności do realizacji zadań w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa - stwierdził gen. Skrzypczak.  

Zdaniem dra Szeremietiewa, minister Macierewicz doszedł do wniosku, że nie powinni się w wojsku znajdować oficerowie, którzy szli do szkoły oficerskiej w czasie stanu wojennego, bo tacy ludzie nie zasługują na zaufanie. - Ale trzeba wziąć pod uwagę kwestię lojalności kadry oficerskiej względem państwa i jego interesów - apelował Szeremietiew i odwołał się do korpusu oficerskiego w II RP. - Wtedy korpus tworzony był z ludzi z różnych formacji, a oni się w wojnie 1920 roku sprawdzili. Dziś, po ponad 20 latach wolnego państwa polskiego, można przecież ocenić, czy ktoś jest lojalnym patriotą, czy też nie - mówił dr Szeremietiew.

U gen. Stanisława Kozieja najwięcej zastrzeżeń wzbudza sposób sprawowania cywilnego zwierzchnictwa nad armią przez min. Macierewicza. - Ale i prezydent nie wywiązuje się poprawnie ze swojej roli - oceniał gen. Koziej, który skrytykował sytuację, gdy polityczne zwierzchnictwo nad armią zaczyna być przekładane na zwierzchnictwo urzędnicze (casus Misiewicza). - Po drugie złe jest upartyjnianie sposobu funkcjonowania wojska. Po trzecie, ogromne tempo wyrzucania ludzi, które spowodowało, że w ciągu jednego roku została dokonana kadrowa zmiana, która powinna być dokonana przez 3 lata, bo w wojsku, na tych najwyższych stanowiskach, kadencyjność jest mniej więcej trzyletnia - opiniował gen. Koziej.

Goście audycji rozmawiali także o wiarygodności dr Wacława Berczyńskiego, oraz o sytuacji wokół badanej właśnie przez prokuraturę umowy między SKW a FSB. Więcej w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Goście: dr hab Romuald Szeremietiew , gen. Waldemar Skrzypczak, gen. Stanisław Koziej (Fundacja im K. Pułaskiego)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 17.26

ab/mc

Hejnał z Wieży Mariackiej
Hejnał z Wieży Mariackiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.