Czy dostęp do broni powinien być ułatwiony?

Data publikacji: 18.10.2017 18:00
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 19:04
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Strzelnica sportowa
Strzelnica sportowa, Autor - Shutterstock.com/JazzyGeoff

POSŁUCHAJ

Czy dostęp do broni powinien być ułatwiony? (Debata Jedynki)

Pod koniec września Sejm skierował poselski projekt ustawy o broni i amunicji do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Przedstawiciel wnioskodawców, Bartosz Jóźwiak z klubu Kukiz'15, podkreślał, że proponowane przepisy nie liberalizują dostępu do broni, ale wprowadzają porządek i likwidują uznaniowość w przyznawaniu zezwoleń. Poseł przyznał też, że rzeczywistym autorem projektu jest Ruch Obywatelski Miłośników Broni, a jego klub tylko go pilotuje.

Z ubiegłorocznego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że prawie 80 proc. ankietowanych nie popiera ułatwienia dostępu do broni palnej. Zwolennicy liberalizacji twierdzą, że poprawi ona możliwość samoobrony, przeciwnicy obawiają się zwiększenia liczby wypadków z użyciem broni.

- Ta debata trwa od bardzo dawna w Stanach Zjednoczonych i nie została ona rozstrzygnięta. Jedna strona mówi, że bandyta zawsze zdobędzie broń i trzeba dać możliwość obrony potencjalnym ofiarom. Przeciwnicy twierdzą, że ze względu na ograniczony dostęp do broni palnej, napastnicy częściej atakują przy pomocy noża, pałki, siekiery; gdyby broń można było po prostu kupić, śmiercionośność ataków byłaby dużo większa - mówi dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Paweł Zaniewski ze Stowarzyszenia Polskich Muzealników Prywatnych patrzy na te kwestie z punktu widzenia poszerzania kolekcji. W jego ocenie obowiązujące w Polsce prawo nie sprzyja muzealnikom. - Dostęp do broni dla sektora muzealnego na tę chwilę łatwiejszy jest za granicą niż w naszym kraju - mówi.

Jarosław Lewandowski, prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa, również podkreśla, że w Europie w XXI wieku broń potrzebna jest do realizacji hobby. - Nie utożsamiałbym dostępu do broni z bronieniem się, choć słownikowo nam się to zbija. W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat liczba sztuk broni w rękach obywateli wzrosła dwukrotnie, a liczba przestępstw z bronią w ręku spadła o 70 proc. - argumentuje.

Według danych policji, w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 13 sztuk broni. W Szwajcarii natomiast - 457, w Finlandii - 453, na Litwie i w Rumunii - 7.

Dlaczego od 2016 roku wydaje się więcej pozwoleń na broń? Zachęcamy do wysłuchania całej debaty.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Goście: Jarosław Lewandowski (redaktor naczelny Strzał.pl, prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa), Paweł Zaniewski (Stowarzyszenie Polskich Muzealników Prywatnych), dr Wojciech Szewko (ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/mk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.