Posłanka Małgorzata Gosiewska z PiS wspomina, że podkomisja zajmująca się tym tematem istniała już za czasów poprzedniej kadencji Sejmu, ale spotkała się tylko pięć razy. - Pracowaliśmy nad projektem społecznym, który zdobył ogromne poparcie w postaci dużej liczby podpisów. Ale niestety nie było woli politycznej, cały czas słyszeliśmy, że państwa polskiego na to nie stać. To było przykre, bo dotyczyło potomków naszych rodaków, którzy zostali wywiezieni w bydlęcych wagonach wbrew swojej woli i przez lata starali się zachować polskość, choć groziły za to surowe konsekwencje - podkreśla Gosiewska. - Teraz naszym obowiązkiem jest umożliwienie tym ludziom przyjazdu do kraju. Takie jest zadanie nowej ustawy. Państwo polskie bierze za to odpowiedzialność finansową - zaznacza.
Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz'15 wyjaśnia, że program powrotów ma kosztować 40-60 mln zł rocznie. - W skali kraju ta kwota nie jest aż tak duża, żeby tego procesu nie przeprowadzić. Te osoby powinny mieć prawo do powrotu ze względu na sprawiedliwość dziejową. Efektem może też być to, że będziemy mieli więcej młodych rodzin, które będą uczestniczyć w rynku pracy i życiu publicznym - argumentuje.
Na jakie wsparcie będą mogli liczyć repatrianci? Jak będą działały ośrodki adaptacyjne? Dlaczego wielu Polaków na Wschodzie nie mówi po polsku? O tym w audycji.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: posłanki: Małgorzata Gosiewska (PiS) i Elżbieta Zielińska (Kukiz'15)
Data emisji: 17.11.2017
Godzina emisji: 17.27
mg/mk
Nowelizacja ustawy o repatriacji. Łatwiej przyjechać do Polski - Jedynka - polskieradio.pl