Obecnie nastąpiło pewne wyciszenie konfliktu na linii Warszawa - Jerozolima. Ale były ambasador Izraela w Polsce przekonuje, że sprawa nie poszła w niepamięć. - Ustawa jest w waszym Trybunale Konstytucyjnym, więc nie wiadomo, jaki będzie jej ostateczny kształt - mówi Zvi Rav-Ner. Na drugi plan zepchnęły ją również inne wydarzenia - konflikt z Iranem, czy oskarżenia korupcyjne w Izraelu. - Dlatego się uspokoiło, a nie dlatego, że znalazło się wyjście z sytuacji - podkreśla. Ambasador jest przekonany, że o nowelizacji będzie jeszcze głośno.
Zvi Rav-Ner zwraca uwagę, że w Izraelu, poza zupełnymi ignorantami, dobrze wiedzą, iż obozy koncentracyjne nie były polskie. - My rozumiemy narrację, ale debata narracji nie potrzebuje być w sądzie. Narracja powinna być między historykami, między edukatorami, a nie między sędziami - mówi.
Publicysta Piotr Skwieciński podkreśla, że narracji polskiej i żydowskiej się nie uzgodni i nie jest to realne. - Należy dążyć do osiągnięcia celów realnych. Tym celem nie jest polsko-izraelskie braterstwo, czy polsko-izraelska miłość, tylko jakieś normalne, rzeczowe stosunki i stworzenie warunków do powolnego opadania emocji po obu stronach - mówi i wskazuje, że emocje są również po stronie polskiej. Zwraca uwagę, że w Izraelu są tak duże emocje skierowane przeciwko Polsce, że można je wykorzystywać politycznie.
Czy Polska jest jeszcze potrzebna Izraelowi? Czy sprawę nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej można wiązać z kwestią zwrotu majątków pożydowskich? Posłuchaj nagrania całej debaty, w której poruszono też kwestie wpływu historii na bieżącą politykę.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Grzegorz Ślubowski
Goście: Zvi Rav-Ner (były ambasador Izraela w Polsce ze studia w Tel Awiwie), Piotr Skwieciński (publicysta tygodnika Sieci)
Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 17.25
ag/kk
Skutki i przyczyny kryzysu dyplomatycznego na linii Polska - Izrael - Jedynka - polskieradio.pl