Jak mówi w "Debacie Jedynki" politolog Z UKSW dr Andrzej Anusz, źle się stało, że sprawa odkłamania historii nie stała się jednym z pierwszych elementów odbudowy nowej polski. - Proces ten rozpoczęliśmy dopiero kilka lat później. Symbolicznym przełomem w tej sprawie było powstanie Muzeum Powstania Warszawskiego, a to jest dopiero 2004 rok, czyli 15 lat po odzyskaniu niepodległości. Dopiero teraz tak naprawdę zaczynamy nadrabiać stracony czas - mówi gość Jedynki.
- Proces odkłamywania historii rozpoczął się tak naprawdę już wtedy, kiedy w latach 70. czy 80. pojawiały się pierwsze wydawnictwa podziemne. W latach 90. pewne tematy były już odkłamane, jak Katyń czy najazd sowiecki we wrześniu 39. roku, ale wciąż pojawiały się tematy niewygodne, które wiązały się na przykład właśnie z Żołnierzami Wyklętymi - mówi z kolei Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" zwraca uwagę na znaczenie ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Poszedł mocny impuls z góry, że jest to ważny dzień. To działo się oddolnie znacznie wcześniej, ale było to bardzo nieśmiałe. Natomiast od 2011-12 roku zaczęło się to dynamicznie się rozwijać. Trzeba przyznać, że w tym temacie nie było sporu, tylko spójność i kontynuacja polityczna. Zainicjował Lech Kaczyński, kontynuował Bronisław Komorowski i nadal kontynuuje prezydent Andrzej Duda - zaznacza rozmówca Marka Mądrzejewskiego.
Jakie błędy popełniliśmy i popełniamy w walce o prawdę o naszej historii na arenie międzynarodowej, skoro widzimy jak łatwo się nią manipuluje i zniekształca? Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Andrzej Anusz (politolog z UKSW), Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 17.25
kh
Jak powinna być prowadzona polska polityka historyczna? - Jedynka - polskieradio.pl