Wizyta Angeli Merkel przełomem w stosunkach z Niemcami?

Data publikacji: 20.03.2018 19:01
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 20:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Warszawie
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Warszawie, Autor - PAP/Jakub Kamiński

POSŁUCHAJ

Jakie są rezultaty wizyty niemieckiej kanclerz w Polsce (Debata Jedynki)

Zdaniem niektórych komentatorów, chłodne dotychczas stosunki miała ocieplić godzinna rozmowa kanclerz z premierem Mateuszem Morawieckim, spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i trzygodzinna robocza kolacja. Czy tak się stało?

Tematów do rozmów nie brakowało. Była mowa o przyszłości Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, ale także o praworządności w Polsce, uchodźcach, wspólnych projektach unijnych i projekcie gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku. Sprawę reparacji wojennych pominięto milczeniem.

Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) uważa, że nie można mówić o przełomie, bo przełom oznaczałby radykalną zmianę, a Polska od 2015 roku prowadzi wobec Niemiec konsekwentną politykę, inną niż poprzednicy. - Wydaje mi się, że jesteśmy na kolejnym etapie urealniania relacji polsko-niemieckich - podkreśla poseł. Zwraca uwagę, że Angela Merkel przyjechała do Warszawy w szóstym dniu sprawowania czwartej kadencji i była to jej druga podróż zagraniczna po wizycie we Francji. 

Marta Golbik (PO) dziwi się określeniu "urealnianie relacji". Jej zdaniem wizyta pokazała, że rząd niemiecki jest pragmatyczny i zależy mu na dobrych relacjach, bo dla Polski Niemcy są największym partnerem gospodarczym. - Kanclerz Merkel pokazała, że tak naprawdę podtrzymuje dobre relacje - mówi. Zdaniem pani poseł, Niemcom zależy, żebyśmy pozostali w Unii, a Niemcy to nasz największy sojusznik.

W opinii Piotra Apla (Kukiz’15) Prawo i Sprawiedliwość nie ma żadnej realnej polityki zagranicznej. - Mamy jedynie do czynienia z pewnymi eventami o charakterze polityki zagranicznej, a brak jakiejkolwiek jasnej wizji, czego my chcemy i oczekujemy od innych krajów - mówi poseł. Spotkanie Merkel-Morawicki zdaniem posła miało charakter bardziej kurtuazyjny niż roboczy, bo nie poruszono na nim żadnych drażliwych kwestii.

Jakie są jeszcze oceny zarówno wizyty niemieckiej kanclerz, jak i stosunków Polska-Niemcy. Posłuchaj nagrania całej debaty.

Od lewej: Marta Golbik (PO), Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), Wojciech Dąbrowski Od lewej: Marta Golbik (PO), Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), Wojciech Dąbrowski  Fot. Wojciech Kusiński/PR

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Goście: Marta Golbik (PO), Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), Piotr Apel (Kukiz'15)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 17.22

ag/pg

Odrodzona-nieznana
Odrodzona-nieznana
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.