Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) zwraca uwagę, że na razie trudno jednoznacznie ocenić negocjacje, gdyż one trwają. - Przed nami długa runda negocjacji dotyczących ostatecznych rozstrzygnięć - mówi. Nie wiadomo, czy uda się zawrzeć umowę o wolnym handlu, czy będą obowiązywały ogólne warunki WTO. Wreszcie nie znany jest jeszcze status Polaków i obywateli innych państw UE przebywających na Wyspach po Brexicie. Poseł przestrzega, by nie traktować Wielkiej Brytanii jako przeciwnika, bo kraj ten pozostanie w Europie.
Marcin Święcicki (PO) podkreśla, że negocjacje mają przede wszystkim ograniczyć brytyjskie straty. - Ekonomiści obliczyli, że w ciągu najbliższych 15 lat PKB Wielkiej Brytanii straci trzy do pięciu procent - mówi poseł. Wskazuje, że Londyn nie ma wielu umów handlowych, lotniczych i innych z państwami trzecimi, bo obowiązywały umowy unijne, a teraz muszą być zawarte umowy dwustronne.
Piotr Apel (Kukiz’15) uważa, że wiele rzeczy wymaga wyjaśnienia, np. co z granicą między Irlandią a Irlandia Północną? - W zależności, w którą stronę pójdzie brytyjski rząd od tego zależy wszystko, łącznie z samą oceną zysków i strat Brexitu - mówi.
Co zyskała, a co straciła każda z rozwodzących się stron? Jak Brexit zmienia Unię Europejską, co oznacza dla Wielkiej Brytanii, a co dla Polski? Jak patrzą na to wielcy - Stany Zjednoczone i Rosja? Posłuchaj nagrania całej debaty.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (poseł PiS, członek Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej), Marcin Święcicki (poseł PO, członek tej samej komisji sejmowej), Piotr Apel (poseł Kukiz’15, wiceprzewodniczący wspomnianej komisji)
Data emisji: 3.04.2018
Godzina emisji: 17.28
ag/ks
Wielka Brytania i Unia Europejska na półmetku negocjacji o Brexicie - Jedynka - polskieradio.pl