Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl wyjaśniał, że cena prądu wzrośnie nie tylko z powodu wzrostu cen surowców do jego produkcji. - Prąd będzie drożał, bo znacznie podrożały surowce do produkcji prądu - węgiel, gaz, a ponadto uprawnienia do emisji CO2, które elektrownie muszą kupować emitując zanieczyszczenia – mówił gość.
Pojawiają się spekulacje, że w Polsce może zabraknąć prądu. Czy te podejrzenia mają uzasadnienie? – To zależy od wielu czynników, ale wydaje mi się, że nie zabraknie. Mimo że cały czas w dużej mierze produkcję energii opieramy na węglu, to inne technologie również się rozwijają – stwierdził Robert Zajdler z Politechniki Warszawskiej.
Dr Mariusz Ruszel w Politechniki Rzeszowskiej uznał, że sprawa produkcji prądu z odnawialnych źródeł powinna być jeszcze raz przedyskutowana. - W mojej ocenie nikt nie neguje faktu, że powinniśmy rozwijać energetykę odnawialną, natomiast spór rozgrywa się o to, w jaki sposób to robić, by było to odpowiedzialne politycznie i społecznie – powiedział.
Rząd zapowiada zrekompensowanie wzrostu cen energii elektrycznej gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom, wynikającego z konieczności wysokich opłat za emisję CO2. Jednak słyszy się ostrzeżenia, że bez strukturalnych zmian w energetyce, wdrożenia rzeczywistego miksu energetycznego, rekompensaty nie starczą na długo.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Rozmawiał: Witold Gadowski
Goście: Bartłomiej Derski (portal wysokienapiecie.pl), Robert Zajdler (Politechnika Warszawska), dr Mariusz Ruszel (Politechnika Rzeszowska)
Data emisji: 26.11.2018
Godzina emisji: 17.29
abi/pg
Ile będzie kosztował prąd w przyszłym roku? - Jedynka - polskieradio.pl