O przekopie Mierzei Wiślanej

Data publikacji: 07.01.2019 21:00
Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 21:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Pixabay

POSŁUCHAJ

O przekopie Mierzei Wiślanej (Debata Jedynki)

W grudniu 2018 roku minister gospodarki morskiej ogłosił przetarg na wykonanie toru wodnego poprzez Mierzeję Wiślaną. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji. 

Przekop ma mieć kilometr 300 metrów długości. Kanał będzie głęboki na 5 metrów. Dzięki tej inwestycji z Bałtyku do Elbląga będą mogły wpłynąć statki o długości do 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 metrów. Prace nad przekopem mają zakończyć się do 2022 roku. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 880 milionów złotych. 

Dr. Inż. Piotr Szmytkiewicz mówi, że nie ma żadnych zagrożeń związanych z przekopem Mierzei. - Mogę państwa zapewnić, że nic złego się nie wydarzy z brzegami czy z akwenem. Daleki jestem od jednoznacznego stwierdzenia, czy to jest dobre, czy złe. Nas zapytano jako specjalistów, w jaki sposób to wykonać, żeby zrobić to jak najlepiej - wyjaśnia. - Chciałbym uspokoić mieszkańców Mierzei czy turystów, którzy tam przyjeżdżają. Nic złego się tam nie wydarzy. Przy takim układzie falochronów, jaki został zaprojektowany, te ewentualne zmiany, jakie zajdą, czyli erozja i akumulacja w perspektywie 10 lat będą rzędu 5-10 metrów po wschodniej i zachodniej stronie falochronu w odległości wzdłużbrzegowej 100-200 metrów. To jest naprawdę niedużo - dodaje.  

Innego zdania jest Michał Piotrowski. - Jednym z elementów, nad którymi się zastanawiamy przy okazji pomysłu budowy przekopu jest kwestia zagrożeń. Tu nie mówimy o samych zagrożeniach związanych z przekopem, czyli budową rowu i pogłębiania toru wodnego. Mówimy szerzej, mówimy o tym, co się stanie z wyciętym lasem, ze strefą ciszy, którą budowa przekopu narzuci, zamknie pewną strefę zalewu wiślanego dla turystów i rybaków - odpowiada. - Obawiamy się tego, co się stanie, jeśli powstanie na zalewie sztuczna wyspa, która zostanie zbudowana z tego mułu, który zostanie wyciągnięty z dna przekopu i będzie składowany na środku zalewu wiślanego. To naszym zdaniem urody temu akwenowi nie doda - zaznacza.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Witold Gadowski

Goście: Dr. Inż. Piotr Szmytkiewicz (zastępca dyrektora Instytutu Budownictwa Wodnego PAN), Michał Piotrowski (Urząd Marszałkowski województwa Pomorskiego)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 17.26
IAR/kwh

Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.