Dokąd zmierza Unia Europejska? Polska 15 lat w UE

Data publikacji: 30.04.2019 19:31
Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:31
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli, Autor - dimitrisvetsikas1969/pixabay

POSŁUCHAJ

Unia Europejska w przeszłości i przyszłości (Debata Jedynki)

1 maja mija 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Unia obecnie i Unia z 2014 roku to dwa zupełnie inne organizmy. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w wielu państwach pojawiają się pytania o stan Unii, jej przyszłość, sposób, w jaki ma się rozszerzać i integrować.

Premier Mateusz Morawiecki w artykule zamieszczonym na portalu Politico, zatytułowanym "Wizja Polski dla Europy" skrytykował dotychczasowe recepty i odpowiedzi na kryzysy, czyli centralizację władzy, ignorowanie przejrzystości, lekceważenie suwerenności narodowej. Szef polskiego rządu zarzucił Brukseli, że traktuje niektóre państwa członkowskie lepiej niż inne, że jej podejście dotyczące poziomu deficytów budżetowych, pomocy publicznej, czy reform instytucjonalnych różni się w zależności od państw, których dotyczy.

Łukasz Warzecha ma wiele pytań do tego tekstu. - Jeżeli jest mowa o tym, że trzeba powrócić do pewnych fundamentów, to jest pytanie jak - pyta retorycznie publicysta. Jego zdaniem, bez zmiany traktatów żadnych poważnych zmian nie można wprowadzić. - Czy premier Morawicki proponuje zmiany traktatowe i jak chce na te zmiany namawiać innych liderów - mówi dziennikarz.

Tomasz Sakiewicz uważa, że wolności w Unii są ograniczone, choćby prawa obywatelskie. - Jeśli ktoś ma poglądy inne niż liberalno-lewicowe to napotyka szereg barier w różnych miejscach: w szkole, w instytucjach naukowych, w mediach, które powodują, że z tej wolności nie może w pełni korzystać - mówi publicysta.

Piotr Cywiński podkreśla, że Unia Europejska powstała właśnie z powodu realizacji różnych interesów, choć państwa inaczej te interesy widziały. Niemcy chciały wrócić do europejskiej polityki i nie mogły tego zrealizować inaczej niż poprzez europeizację, zaś Francuzi obawiali się kolejnego wzrostu znaczenia Niemiec i chciały je zakotwiczyć we wspólnym projekcie. Tak - zdaniem publicysty - powstała tzw. francusko-niemiecka lokomotywa. Dziennikarz podkreśla też, że Unia nie jest klubem filantropów i tak było od początku. - Toczy się tam bezwzględna walka o własne interesy - mówi dziennikarz.

Jak wygląda przyszłość Europy, jak wygląda przyszłość Polski w Europie i jaką wizję Europy widzą polscy politycy? Posłuchaj całej debaty.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście: Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej"), Łukasz Warzecha ("DoRzeczy"), Piotr Cywiński ("Sieci", portal wpolityce.pl) 

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 18.04

ag




Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.