- Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w byłym obozie Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. - To był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. To dla mnie jest ważne, aby to podkreślić i jasno wskazać sprawców - dodała szefowa niemieckiego rządu.
Zdaniem prof. Zdzisława Krasnodębskiego "Polacy mają dziwną skłonność do przeceniania polityki symbolicznej". - Ona jest ważna, ale to są tylko symbole. Uważam, że Angela Merkel przyjechała tutaj ze względów wewnątrzpolitycznych, żeby odciąć się od tej narastającej fali antysemityzmu w Niemczech, od AfD, od nacjonalizmu - podkreślił.
Złożenie hołdu prawdzie
Z kolei Paweł Kowal podkreślił, że "wizyta Angeli Merkel to był taki polityczny testament". - Warto podkreślić jej wystąpienie. Wielu ekspertów uważa, że wystąpienie kanclerz Niemiec to było takie złożenie hołdu prawdzie. O kanclerz Merkel nie można powiedzieć, że unika mówienia o tym, kto wywołał II wojnę światową - stwierdził polityk KO.
- Żaden poważny polityk niemiecki nie zacznie dokonywać rewizjonizmu historycznego na wielką skalę. To jest niemiecka racja stanu - żeby się nie odcinać od zbrodni, ale też ją inaczej interpretować. Polityka historyczna Niemiec nie polega na negowaniu historii w prosty sposób, ale właśnie z tej historii wyprowadzania tezy, że jesteśmy "imperium moralnym" - powiedział z kolei prof. Krasnodębski.
"Polacy lubią gesty"
Paweł Kowali stwierdził, że "Angela Merkel powiedziała prawdę". - Faktycznie, Polacy lubią gesty. Niemcy i Amerykanie bardzo dobrze się nas nauczyli i wiedzą, że polityka wielkich gestów i symboli przynosi efekty. Co wyszło praktycznego? Współpraca w NATO. Okazało się, że mamy duży problem z Emmanuelem Macronem, z Erdoganem… A to pani kanclerz Merkel i polskie władze "uratowały" ten szczyt w Londynie - mówił Paweł Kowal.
Podczas rozmowy poruszono również temat sytuacji politycznej w Niemczech oraz w Unii Europejskiej.
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Zdzisław Krasnodębski (europoseł, PiS), Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 06.12.19
Godzina emisji: 18.10
pb
Wizyta A. Merkel w Auschwitz. Prof. Z. Krasnodębski: to tylko symbole - Jedynka - polskieradio.pl