"Narzędzie nacisku politycznego". Poseł PiS o próbie powiązania funduszy UE z praworządnością

Data publikacji: 13.10.2020 19:24
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock / Alexandra Lande
- Ja byłbym przeciwko łączeniu tych dwóch spraw ze sobą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Filip Libicki, senator PSL, odnosząc się do pomysłu uzależnienia funduszy unijnych od przestrzegania praworządności w krajach członkowskich. Gościem programu był również Artur Soboń, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Podczas audycji rozmawiano na temat negocjacji dot. funduszy unijnych i ich ewentualnym powiązaniu z przestrzeganiem praworządności oraz o procedowanej w Senacie "Piątce dla zwierząt". 

Konrad Szymański 1200 EN.jpg
Negocjacje ws. funduszu odbudowy. Konrad Szymański: Polska nie godzi się na mechanizm praworządnościowy

- Tu nie chodzi o praworządność, tylko o takie powiązanie niejasnej definicji praworządności z mętnymi kryteriami przyznawania środków europejskich w różnych wymiarach poszczególnym państwom, aby można było te narzędzie stosować jako narzędzie nacisku politycznego - powiedział Artur Soboń w odpowiedzi na pytanie dotyczące głosów wsparcia w UE dla pomysłu ustanowienia nowych zasad podziału środków wspólnotowych. 

- Podstawą wydatkowania środków, np. w zakresie polityki spójności, czy środków europejskiego funduszu społecznego, czy europejskiego funduszu rozwoju regionalnego, była tzw. metodologia berlińska, która polega na braniu pod uwagę liczby mieszkańców, wskaźnika PKB per capita, liczby osób bezrobotnych - twardych współczynników gospodarczych. I w ten sposób dzieli się środki. Każda inna forma nieostrego kryterium zaburza czytelność tego systemu - wyjaśnił poseł PiS.  

- Ja byłbym przeciwko łączeniu tych dwóch spraw ze sobą. Nie ma powodu, żeby wszyscy Polacy korzystający z funduszy europejskich (...) byli karani tylko z tego powodu, że pan prezes Kaczyński wymyślił sobie taką, a nie inną formę reformy wymiaru sprawiedliwości - odniósł się do tematu senator Libicki.

POSŁUCHAJ

23:48

Jan Filip Libicki i Artur Soboń o negocjacjach unijnych oraz "piątce dla zwierząt" (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Polityka PSL zapytano o legitymizację polityki PiS udowodnioną sukcesem wyborczym w 2019 r. - Sukces w 2019 r. przyniosła polityka transferów społecznych, np. 500+ czy inne tego typu transfery, to było głównym elementem, który zadecydował o zwycięstwie PiS, a nie kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości - odpowiedział. 

"Piątka dla zwierząt"

- My chcielibyśmy, aby przeszły trzy poprawki - wydłużenie vacatio legis do 10 lat, pozostawienie możliwości produkcji mięsa halal oraz tzw. inspekcje robotniczo-chłopskie, czyli możliwość wchodzenia organizacji ekologicznych do gospodarstw, żeby sprawdzać dobrostan zwierząt, ale w asyście inspekcji weterynaryjnej - wyjaśnił proponowane w Senacie poprawki senator PSL. 

- Prawo i Sprawiedliwość gotowe jest na zmiany wynikające z rozmów z przedsiębiorcami - dodał polityk PiS. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Jan Filip Libicki (PSL), Artur Soboń (PiS)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 18.11

kb

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.