Krytyczna rezolucja wobec Polski. "Nie wchodźmy w targowicki paradygmat"

Data publikacji: 19.11.2017 13:18
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 13:26
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Parlament Europejski

POSŁUCHAJ

Jakub Dymek i Adrian Stankowski o rezolucji wobec Polski (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

Europosłowie na sesji w Strasburgu przyjęli krytyczną wobec Polski rezolucję. Parlament Europejski rozpoczął też procedurę uruchamiającą artykuł 7. unijnego traktatu. Na razie mowa jest o pierwszym etapie, czyli wniosku do krajów stwierdzającym zagrożenie dla praworządności w Polsce. O sprawie mówili goście audycji "Tydzień kontra tydzień".

Jakub Dymek ("Krytyka Polityczna") uważa, że cała ta sytuacja, w której Unia Europejska jest niejako pośrednikiem w polskich sprawach, jest tragiczna dla wszystkich uczestników tego sporu.

- Traci na tym Prawo i Sprawiedliwość, gdyż musi się tłumaczyć i traci kontrolę, podmiotowość w polityce międzynarodowej. Z drugiej strony, niekorzystne jest to także dla europosłów, którzy musieli głosować za rezolucją - tłumaczył gość Jedynki.

Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie") stwierdził, że nie należy wchodzić w "targowicki paradygmat". Jak mówił, to za czasów konfederacji targowickiej uczyniono sędzią w naszych polskich sprawach carycę Katarzynę.

- Teraz mamy podobną sytuację. Skutkiem ewentualnych sankcji będzie pozbawienie Polski prawa głosu, a co za tym idzie doprowadzenie do sytuacji, kiedy Polska nie mając wpływu na kształt regulacji europejskich będzie musiała się do nich stosować - podkreślił dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono także o dwuleciu rządu Beaty Szydło oraz sporze między prezydentem a szefem MON.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Goście: Jakub Dymek ("Krytyka Polityczna") i Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 12.10

mr/mg

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.