Krzysztof Krawczyk "Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży"

Data publikacji: 31.08.2012 17:11
Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 17:21
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Krzysztof Krawczyk podczas koncertu "Lata z Radiem" w Jaśle
Krzysztof Krawczyk podczas koncertu "Lata z Radiem" w Jaśle, Autor - Redakcja Lata z Radiem
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" o 8:12, "Czterech porach roku" ok. godz. 11:20, "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14:15 i "Popołudniu z Jedynką" o 17:05.

Poniedziałkowa Piosenka dnia Jedynki "Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży" promuje nowy, dwuczęściowy album zawierający największe przeboje polskiej muzyki w interpretacji Krzysztofa Krawczyka, którego premiera odbędzie się już 18 września.
Agnieszka Osiecka, Kombi, Lady Pank, Skaldowie, Czerwone Gitary, Niebiesko Czarni, Czerwono Czarni, Krzysztof Klenczon, Wojciech Młynarski, Starsi Panowie, Perfekt, Bogusław Mec, Zbigniew Kurtycz, Jerzy Połomski, Marek Grechuta, Piotr Szczepanik, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen. To tylko kilku najznamienitszych wykonawców, których utwory na stałe zapisały się w historii polskiej piosenki, wychodząc poza klasyczny, muzyczny walor.
Dziś inna legenda polskiej muzyki – Krzysztof Krawczyk – bierze je na warsztat, prezentując polskiej publiczności w zupełnie nowych, niezwykłych wersjach.
Również publiczności młodszej, dla której niejedna piosenka będzie odkryciem.
CO MÓWI O PROJEKCIE KRZYSZTOF KRAWCZYK?
Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmieniać świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze? Nie!
(Z piosenki „Pokolenie” zespołu Kombi)
Niewątpliwie moi Koledzy z zespołu Kombi mają rację śpiewając te słowa już współcześnie. Dlatego tę piosenkę zaproponowałem do repertuaru płyty, na której nagrałem piosenki zrodzone na fali muzyki lat sześćdziesiątych. Wspólnie też należymy z Grześkiem Skawińskim do pokolenia szczególnego, które wchodząc w wiek dojrzewania zostało porwane przez rewolucje muzyczną tamtych lat. Jej treścią był rock and roll, a symbolami do dziś pozostają Elvis Presley i The Beatles.
Żelazna kurtyna z jej symbolem berlińskim murem nie była w stanie oddzielić nas od powiewu tej porywającej muzyki. Dzięki niej nasze pokolenie poczuło się wolne i kreatywne. Nie uległo głupawej propagandzie ustroju, tak zwanej sprawiedliwości społecznej. Chwyciliśmy za gitary, zakładaliśmy zespoły.  Nagrywając po latach, w swojej interpretacji, największe polskie przeboje, postawiłem pomysłodawcy projektu, mojemu przyjacielowi i menedżerowi od 38 lat Andrzejowi Kosmali jeden warunek: muszą być także piosenki zrodzone na fali tamtej rewolucji muzycznej, piosenki, których zazdrościłem moim kolegom. I nie myślałem nigdy, ze kiedyś będę mógł je także nagrać. Taki zestaw piosenek dopełnia obrazu historii polskiej piosenki.
CO MÓWI O PROJEKCIE ANDRZEJ KOSMALA, MENEDŻER I PRODUCENT KRZYSZTOFA KRAWCZYKA?
Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek
Czy świat się zmienił i aż tak zmienili się ludzie?
(Z piosenki tytułowej wydawnictwa)
Chęć nagrania takiej płyty, a nawet serii płyt, towarzyszyła naszej współpracy od zawsze, czyli od 38 lat. Ja, jak  menedżer i producent Krzysztofa Krawczyka, i on, niespokojny duch piosenkarza z krainy gwiazd,  wciąż byliśmy nastawieni na wyszukiwanie nowych piosenek. Z latami znaczonymi sukcesami czynność ta stawała się coraz bardziej mozolna, bo przecież publiczność oczekiwała czegoś nowego, świeżego i lepszego. Można konkurować z innymi, najtrudniej jednak przeskoczyć samego siebie. I wtedy często z zazdrością spoglądaliśmy na dorobek innych twórców i wykonawców tworzących piosenki, które układały się w kanon polskiej piosenki.
I wzdychając do marzeń mówiliśmy sobie, że nagramy kiedyś te piosenki. I stało się to u progu jubileuszu 50-lecia drogi artystycznej Krzysztofa Krawczyka. Po 104 płytach przyszła kolej na płyty z numerami 105 i 106 zawierające w interpretacji Krzysztofa Krawczyka najpiękniejsze naszym zdaniem polskie piosenki. Słuchając ich przemienialiśmy się z ludzi branży rozrywkowej w normalnych odbiorców piosenek.
Polski Songbook Vol.1 nawiązuje do romantycznego, klasycyzującego nurtu polskiej piosenki. Polski Songbook Vol.2 jest odbiciem nurtu lat sześćdziesiątych, czyli tzw. big beatu, jak mówiono w Polsce o rock and rollu.
Tytuły poszczególnych części to:
„Polski Songbook vol.1 – Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek?” oraz „Polski Songbook vol.2 – Nasze pokolenie”.
Tracklista „Polski songbook vol.1”:
1. Zawsze tam gdzie ty
2. Pamiętasz, była jesień
3. Nigdy więcej
4. Miłość swe humory ma
5. Do widzenia Teddy
6. A mnie jest szkoda lata
7. Nad Prosną
8. Zielono mi
9. Wspomnienie
10. Jej portret
11. Nie wierz nigdy kobiecie
12. Będziesz moją panią
13. Napiszę do ciebie z dalekiej podróży
14. Nie płacz Ewka
15. Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek?

Tracklista „Polski songbook vol.2”:
1. Pokolenie
2. Sen o Warszawie
3. Gdzie się podziały tamte prywatki
4. Płoną góry, płoną lasy
5. Niedziela będzie dla nas
6. 10 w skali Beauforta
7. Wieczór na dworcu w Kansas City
8. Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma
9. Powiedz stary gdzieś ty był
10. Historia jednej znajomości
11. W Arizonie
12. Gdy nam śpiewał Elvis Presley
13. Kiedy byłem małym chłopcem
14. Dwudziestolatki
15. Obok nas
16. Róbmy swoje

Spotkania w Jedynce
Spotkania w Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.